Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je ochotný podpořit návrh, aby se v příštím roce zvedly platy státních zaměstnanců. Pro pořad České televize Týden v politice řekl, že by se mzdy mohly zvýšit u vybraných profesí, a to okolo tří procent. O konkrétních návrzích bude ještě jednat koaliční rada a následně i vláda. ČSSD počítá s výraznějším přidáním.

"Kolem těch tří procent, to je asi maximum, kde my bychom zvládli rozpočet," uvedl ministr. Plánuje prý "velice ambiciózní" výběr daní - chystaná elektronická evidence tržeb (EET) má příští rok podle Babiše přinést do státní pokladny o 15,7 miliardy korun více.

V době prakticky nulové inflace se nominální růst téměř rovná růstu reálnému. Ovšem v příštím roce by se inflace podle záměrů ČNB měla vracet k dvěma procentům, takže růst cen z kupní síly platů znovu část ukousne. 

ČSSD navrhne koaličním partnerům, aby se tarifní platy pracovníků ve školství a zdravotnictví v příštím roce zvýšily o deset procent a platy ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent.

O růstu platů chce předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka jednat v rámci debaty o aktualizaci takzvaného konvergenčního programu. Podobně jako Babiš chce valorizaci hradit ze zlepšeného výběru daní, uvedl dnes premiér v pořadu Partie televize Prima.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Výhrady k plošnému zvyšování má opoziční ODS. Její předseda Petr Fiala pokládá za potřebné motivačně zvýšit především nadtarifní složky mzdy, aby mohli být náležitě oceněni kvalitní učitelé, "ne abychom všechno dávali do těch tarifů".

Sobotka označil za rozumné zvyšovat také nadtarifní složky platu kvůli možnosti "odměnit ty výkonné". V případě zdravotnictví to ale až tak použít nelze. "Pokud bychom ve zdravotnictví nezvýšili ten základní tarif, tak já se obávám, že ty peníze prostě k těm zdravotním sestrám nedoputují," řekl Sobotka.

Související