Vláda navrhuje povýšení policejního prezidenta Tomáše Tuhého a šéfa hasičů Drahoslava Ryby do vyšší generálské hodnosti. Generálem by se také měl stát ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous.

Generály jmenuje prezident republiky. Vláda rozhodovala také o povýšení vojáků. Podle webu úřadu vlády jmenování generálů schválila se změnami. Odmítla například propůjčení generálských hodností šéfovi Vojenského zpravodajství Janu Berounovi a jeho zástupci Liboru Jílkovi, kteří byli kritizováni v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. S povýšením dalších osmi vojáků ministři souhlasili, včetně šéfa generálního štábu Josefa Bečváře, který má získat nejvyšší hodnost, armádní generál.

Ministři se shodli, že prezidentu Miloši Zemanovi doporučí jmenování Tuhého a Ryby do hodnosti generálmajora, tedy do druhé nejvyšší generálské hodnosti. Oba jsou v současné době brigádními generály.

Tuto hodnost by nově měl získat také Komorous, který je v současné době plukovníkem. Komorousovo jméno zaznělo v souvislosti s nedávnou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku. Podle některých médií údajně stál za příchodem dvou policistů do pražskou FAMU v souvislosti s vyvěšením tibetské vlajky na budově vysoké školy. Vedení policie i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to ale popřeli. Ministr minulý týden řekl, že Komorous má jeho důvěru a že si nemyslí, že by v celé záležitosti "figuroval a hrál aktivní roli".

Komorous v minulosti působil u protidrogové policie, později byl náměstkem ministra vnitra. Dříve čelil kritice za svou předlistopadovou minulost posluchače důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti(StB). Hájil se tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky. Předlistopadové kontakty s StB mu před lety vytkl i tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a pozdější ministr vnitra Jan Kubice.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vláda návrh na povýšení Tuhého, Ryby i Komorouse zdůvodňuje například tím, že při výkonu funkce "prokazují vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti".

Druhou nejvyšší generálskou hodnost generálporučík, pokud s tím bude souhlasit prezident Miloš Zeman, nově získá vojenský představitel České republiky při NATO a EU v Bruselu Miroslav Žižka. Hodnost generálmajora vláda navrhuje pro Štefana Kaletu, Bečvářova poradce, a pro Jaromíra Zůnu, ředitele Sekce podpory ministerstva obrany.

Novými generály by se dále měli stát dosavadní plukovníci Zoltán Bubeník, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví, Štefan Muránský, zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany, a Jaroslav Trakal, ředitel Agentury logistiky. Všichni by měli nově být brigádními generály. Hodnost brigádního generála by měla být propůjčena také náčelníkovi Vojenské policie Pavlu Křížovi.

Vojáky do generálských hodností jmenuje prezident, a to k 8. květnu nebo 28. říjnu.

Související