Česká komora architektů (ČKA) vyhlásila letos v lednu 1. ročník nové soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu (ČCA). O ocenění se uchází celkem 476 prací z celé České republiky. O vítězi rozhodne v listopadu sedmičlenná mezinárodní porota, složená z držitelů prestižních architektonických cen. 

"Počet přihlášených děl je společně s prestižní mezinárodní odbornou porotou ta nejlepší vizitka, jakou jsme si mohli do 1. ročníku pořádání ceny přát," uvedla pro HN mluvčí ČKA Zuzana Hošková. "Vysoký počet přihlášek odpovídá otevřenému charakteru ceny, která je zpřístupněna nejen členům ČKA, ale i mladým a začínajícím tvůrcům," dodala.

Spektrum přihlášených objektů je široké - od novostaveb, přes rekonstrukce po design a drobnou architekturu. Porotě se tak představí například památníky, kapličky a rozhledny, ale také rozsáhlá rezidenční a polyfunkční centra. 

"Pestrá škála všech přihlášených projektů napříč celou republikou nám udělala velkou radost. Dokazujete to mimo jiné to, že kvalitní architektura a především zájem o ni by neměly být jen záležitostí velkých měst," dodala Hošková.

Z přihlášených vyberou porotci přibližně 50 realizací, které představí 14. června na nominačním večeru v La Fabrice.

Vítěz pak bude znám 7. listopadu, kdy se v Místě pro nové umění - Jatka 78 bude konat slavnostní galavečer.

Související