Jedna z největších solárních elektráren v Česku Vranovská Nová Ves prý získala povolení k provozu díky lživým informacím při žádosti o licenci. Případ nyní šetří policie. Škodu vyčíslila téměř na čtyři miliardy korun a kvůli solárnímu podvodu stíhá čtyři lidi, informoval Český rozhlas. 

Šestnáctimegawattový solární park na jižní Moravě byl dokončen v prosinci 2010, jeho zřizovatelé ale už v listopadu v dokumentech tvrdili, že je vše hotové. Na základě těchto tvrzení pak žádali stavební úřad o kolaudaci stavby a následně Energetický regulační úřad o vydání licence potřebné k provozu elektrárny. 

Podle žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radka Mezlíka ale uvedené informace nebyly pravdivé a dokončování stavby trvalo ještě v prosinci. Elektrárna proto neměla mít na dotovanou výkupní cenu elektřiny nárok. 

"Již způsobená škoda dosahuje téměř jedné miliardy korun. Celková škoda za dvacet let provozu by pak měla dosahovat téměř čtyř miliard korun," řekl Českému rozhlasu žalobce Mezlík.

Obvinění jsou dva zástupci dodavatelských firem, které zajišťovaly stavbu. Policie také stíhá revizního technika a pracovníka stavebního úřadu.

Související