Stačí kapka krve a do patnácti minut je jasné, jestli pacient trpí konkrétní nemocí. Nejde o utopické sci-fi, ale o přístroj vyvinutý britským start-upem QuantuMDx ve spolupráci s Londýnskou univerzitou. Hlavním cílem zdánlivě jednoduchého vynálezu nazvaného Q-Poc je detekce tuberkulózy a pomoc s bojem proti malárii v Africe.

Jeho využití sahá ale mnohem dál, v západním světě může významně ovlivnit testování ve zdravotnictví.

V zásadě jde o levnou "přenosnou laboratoř" se solární baterií, která rozdrtí vzorek krve na molekuly a ty jsou následně prohnány filtrem z nanočástic. Ten pak oddělí DNA od zbytku. Přístroj je novinkou právě kvůli přímému testování DNA patogenů místo bílkovin. Na základě těchto informací mohou zdravotníci nasadit přesné léky, v případě malárie správná antimalarika.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.