Kandidát na profesuru Jan Eichler, kterého prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat, vzal žalobu na hlavu státu zpět. V pátek o tom informovala mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Stejně se na jeho žádost zachová i Vysoká škola ekonomická, která ho na profesora navrhla, vyplývá z informací mluvčí školy Zuzany Politzerové.

Eichler byl jedním z trojice kandidátů, které prezident odmítl loni na jaře jmenovat profesorem kvůli údajným závažným prohřeškům z minulosti. Projednání jeho žaloby bylo nařízeno na 11. května, ale podle mluvčí soudu je možné, že se jednání neuskuteční. Eichler nechtěl důvody stažení žaloby podrobně komentovat. "Nechce se mi v tom pokračovat," uvedl.

Soud zatím nestanovil termín projednání žaloby zbylých odmítnutých kandidátů, tedy Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala, a Univerzity Karlovy, která je navrhla. Cílem žaloby je vydání rozsudku, který by Zemanovi jmenování uložil. Podle žalující strany prezident otálením nerespektuje závazný pokyn vědecké rady a usnesení vlády z loňského dubna.

Související