Jako každý rok se v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě sešli skauti ke mši a poté i ke společnému nástupu a zpívání hymny. Přítomný policista jim to ale zakázal. Podle skautů proto, že shromáždění nebylo povolené a zpěv hymny by byl nepovolenou hudební produkcí.

Po tradiční mši se skupina několika desítek skautů shromáždila na třetím hradním nádvoří, aby zde při nástupu provolali pokřiky jednotlivých oddílů a následně společně zazpívali státní hymnu. "Je to tradice, součást každého setkání skautů, že se zakřičí skautský pokřik a zazpívá státní hymna," vysvětluje jejich vedoucí Ondřej Boháč.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

To se však nezdálo přítomnému příslušníkovi policie, který po konzultaci s nadřízeným nařídil shromáždění rozpustit. Problémem prý bylo, že se konalo v areálu Pražského hradu. 

Skauti na podivné chování policie upozornili na Facebooku a zveřejnili video z celé akce. "Mně přijde zvláštní, že člověk nemůže na státním hradě zpívat státní hymnu. To přece není žádné veřejné shromáždění a veřejná produkce. Ten policista přišel s tím, že to je nedovolené shromáždění, a že zavolá šéfovi," popsal skautský vedoucí Boháč. 

Mluvčí Junáka Jitka Taussiková dodala, že setkání se účastnila více než stovka skautů a skautek. "Podobně zpívali hymnu na nádvoří například i v den pohřbu Václava Havla. Se zásahem policie v prostorách Pražského hradu ani nikde jinde jsme se doposud nesetkali," podotkla s tím, že požádají policejního prezidenta o vysvětlení.

"My nemůžeme přistoupit na princip, že by skautský nástup byl veřejné shromáždění. To by pak každý oddíl v republice žádal kvůli nástupu povolení? To je přece absurdní!" zlobí se Boháč.

"Velmi mě to mrzí, od srdce se skautům omlouvám," řekl HN mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle něj policie v žádném případě neporušila zákon, ale při dodržování pravidel "postupovala příliš horlivě".

Zásahu policie se podivil i ministr vnitra Milan Chovanec. "Zakazovat skautům zpívat hymnu? Takový policista zřejmě ztratil zdravý rozum," uvedl na Twitteru.

Policista jednal neempaticky

Ovčáček odmítl, že by šlo o iniciativu Miloše Zemana, který tou dobou navíc byl v Lánech. "Je to mrzutá záležitost, zvlášť když jde o státní hymnu. Netěší to mě osobně ani pana prezidenta, je to poučení pro příště, už se to nebude opakovat," dodal s tím, že si příští rok budou moci skauti zazpívat přímo na Jiřském náměstí. "Skauti jsou na Hradě vítáni," tvrdí Ovčáček.

Policejní prezidium je přesvědčeno, že policista jednal v souladu s návštěvním řádem Hradu. "Příslušník policie upozornil organizátora akce na Jiřském náměstí, že jsou pěvecká a hudební vystoupení v těchto místech možná jen na základě předchozího povolení Správy Pražského hradu," sdělil mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Přesto chování policisty hodnotí jako neempatické a necitlivé. "Záležitost jsme projednali se zástupcem ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, v budoucnu by se již neměla opakovat," dodal Bocán. 

Související