Žádné vyjádření, žádné vyjádření, žádné vyjádření. Expředseda ODS a exprezident Václav Klaus v minulých týdnech odmítal cokoliv říkat na adresu strany, kterou právě před 25 lety zakládal.

Zakladatel ODS promluvil až na semináři, který v pondělí odpoledne probíhal v Institutu Václava Klause. I když se dušoval, že nemá sebemenší úmysl straně radit, protože není ani členem, popsal, jaký postup by očekával. A nešetřil kritikou.

"Současná relativní nevýznamnost ODS by mohla být dobrým důvodem pro nalezení odvahy k jistému restartu – směrem k ideovému očištění a k návratu k původním myšlenkám strany, která se definovala, zcela nekompromisně, jako strana nacházející se napravo od pomyslného ideového středu. Mohl by vést ke konci taktizování a manévrování a k nekompromisní ofenzivě," začal Klaus, aby hned vzápětí dodal: "Nic takového nevidím."

 Klaus se vrátil také ke třem událostem, které straně v minulosti ubraly velké množství voličů i příznivců. První událostí byl „sarajevský atentát“ v roce 1997, druhou pád vlády Mirka Topolánka a třetí pád vlády Petra Nečase.

Velká protikorupční socialistická revoluce

"Konec Nečasovy vlády byl neskrývaným vítězstvím „velké protikorupční revoluce“, opět se mi chce říci „velké protikorupční socialistické revoluce“, nad standardní politikou," prohlásil Klaus, podle kterého by současná ODS měla mnohem jasněji bojovat právě za standardní politiku.

"Toto změnit by mělo zůstat zásadním úkolem dnešní ODS. Nikdo jiný to neudělá, nikdo jiný toho není schopen. Neměla by se snažit vítězům této protikorupční revoluce zalíbit, je třeba protiofenzivu," doporučil a svěřil se s obavou, že nic takového strana nedělá. "Protiofenziva se nedá uskutečnit s ambicí získat v průzkumech veřejného mínění o 1 až 2 procenta více. Mnozí se obáváme, že o to dnešní ODS usiluje," podotkl Klaus, který nakonec vzpomněl i zahraniční politiku. V ní, jak známo, v poslední době kritizoval USA a volal po větším chápání postojů Ruska. 

"O co slabší byl a je hlas ODS v ekonomicko-politických, sociálních, kulturně-existenciálních tématech, o to silněji se ozývá hlas bojující s dnes už neexistujícím komunismem a s dnešním Ruskem, hlas pasivně a nekriticky vzývající a velebící Ameriku a NATO, hlas prosazující církevní restituce atd.," končil projev Klaus s dodatkem, že tudy cesta nevede.

Mirek je v nejlepší formě, dočkal se pochvaly Macek

Na seminář přišlo několik bývalých politiků ODS, například Miroslav Macek či Boris Šťastný. Ze současných politiků nechyběl europoslanec ODS Jan Zahradil. "Vás jsem tady ani nečekal," usmíval se Klaus, když Zahradila vítal. 

"Všimli jsme si, že ODS své výročí příliš neoslavuje a dívá se na něj s rozpaky. Některým rozpakům rozumím, některým nikoliv," prohlásil Klaus na úplném začátku. "Jde už o jinou stranu, než jakou jsme s Mirkem Mackem zakládali," uvedl a pro Macka měl jen slova uznání. Podle něj měl na založení ODS velký podíl a byl to také on, kdo vymyslel název "opoziční smlouva", když se Klaus domluvil s tehdejším předsedou ČSSD na spolupráci.

Macek na semináři vystoupil s projevem, ve kterém ostře kritizoval ODS a volal po tom, aby strana bojovala za rušení různých institucí a zákonů. "Mirek se ukázal i po letech v nejlepší formě, jak jsem ho z minulosti znal," chválil jej expředseda ODS Klaus. 

Klaus místo ODS podporoval Bobošíkovou

Cesty Václava Klause a ODS se začaly rozcházet v roce 2002, kdy ve volbách zvítězila ČSSD a Klause vystřídal v čele strany Mirek Topolánek. V té době měl ale ještě Klaus podporu ODS, která mu napomohla ke zvolení a znovuzvolení prezidentem republiky.

Stále více ale dával najevo, že se mu směřování ODS nelíbí, což vyvrcholilo v posledních parlamentních volbách, kdy se proti ní postavil - podporoval volební uskupení Jany Bobošíkové s názvem Hlavu vzhůru, objevil se i na jeho billboardech. Zástupci ODS to nesli těžce, což minulý týden připomněl v rozhovoru pro Aktuálně.cz i nynější předseda ODS Petr Fiala, který v té době vedl jihomoravskou kandidátku ODS.

"V době, kdy já jsem jako nestraník kandidoval v čele jihomoravské kandidátky ODS, protože jsem tu stranu chtěl zachránit, visel na plakátech za jiný politický subjekt. Dal tím najevo, že ODS odepsal," řekl v rozhovoru Fiala.

Související