Senátoři KDU-ČSL a Starostů a nezávislých se na úterní večerní schůzi svých klubů dohodli, že podají ústavní stížnost na českou policii. Vadí jim zásah policejních těžkooděnců, kteří zastavili účastníky ohlášené demonstrace proti porušování lidských práv v Číně.

Policie zákrok, při kterém na Hradčanské náměstí nevpustila i některé významné osobnosti, například někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského, Ivana Havla či Michaela Kocába, ospravedlňuje ochranou státníků. Senátoři ale míní, že při návštěvě čínského prezidenta vážně pochybila.

"Sešlo se nás zatím sedm, kteří podepsali, že se k ústavní stížnosti přidají, takže je rozhodnuté, že to podáme. Budeme ještě vyzývat kolegy, kteří se na dnešek omluvili, aby se připojili," řekl senátor KDU-ČSL Zdeněk Papoušek. Celkem je v klubech lidovců i Starostů a nezávislých 17 členů. Ve středu se pak připojili všichni zbývající členové obou klubů.

Senátorská stížnost má být formulována odlišně od té, kterou se chystají podat organizátoři akce v čele s bývalým ministrem Martinem Bursíkem. "Organizátoři chtějí žalovat znemožnění shromáždění. My se spíše zaměřujeme na to, že policie argumentuje zákonem o pozemních komunikacích, který jí umožňuje v případě potřeby ulici uzavřít," řekl senátor Jiří Šesták (Starostové a nezávislí).

Policie může podle zákona uvést důvod až později, v případě Hradčanského náměstí to ale podle názoru senátorů dodnes neučinila. Cílem senátorů je zamezit zneužívání zákona do budoucna. "Chtěli bychom formou stížnosti k Ústavnímu soudu dosáhnout jeho změny, aby byly důvody, pro které je možné komunikaci uzavřít, přesně formulované," dodal Šesták.

Policejní důstojníci své postupy při návštěvě čínského prezidenta hájí - s jedinou výjimkou, kdy policisté kvůli vyvěšení tibetských vlajek nesmyslně zasahovali na FAMU.

Na Hradčanském náměstí ale žádné pochybení nepřiznávají. Šéf policie Tomáš Tuhý řekl, že jeho lidé na náměstí postupovali stejně jako při dřívějších návštěvách důležitých státníků - ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo amerického Baracka Obamy. I tehdy prostor proto, že patří do takzvaného bezpečnostního perimetru, uzavřeli.

Jako bezchybnou, s jedinou výjimkou týkající se FAMU, hodnotí akci i ministr vnitra Milan Chovanec v závěrečné zprávě, kterou dostali poslanci.