Ruského studenta Igora Ševcova ve středu soud zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pro jeho odsouzení chyběly důkazy.

Soud však mladíka vyhostil ze země na dva roky za to, že hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval na zeď anarchistické nápisy. Ševcov, který se sám za anarchistu označil, obžalobu odmítá. Rozsudek Městského soudu v Praze není pravomocný. Igor Ševcov po vynesení rozsudku řekl, že se proti svému vyhoštění odvolá. Soud považuje za nespravedlivý a politicky motivovaný. "Hlavně kvůli mým anarchistickým názorům a mými anarchistickými aktivitami," řekl Ševcov.

Kromě toho bude také požadovat značně finanční odškodnění. "Budu chtít velké odškodnění za ty tři měsíce ve vazbě." Pokud se jeho právníkovi Pavlovi Kožouškovi nepodaří verdikt zvrátit nebo aspoň oddálit, musí Ševcov do 17. května opustit Českou republiku. A bude tak muset přerušit studia etnologie na Karlově univerzitě.

"Pokusíme se ten trest zvrátit nebo změnit. Ten kluk si už protrpěl svoje, ale bohužel na to má soud právo," řekl HN Kožoušek.

Student popřel, že by házel zápalné lahve na dům Stropnického. Spis přirovnal k "estébáckým protokolům" - čtěte ZDE

"Česká republika je demokratickou zemi, jejíž zřízení pan obžalovaný zjevně neuznává. Trest vyhoštění je tím nejlehčím trestem, který lze uložit," uvedla předsedkyně senátu v odůvodnění rozsudku. Podle soudkyně nebylo prokázáno, že Ševcov na dům Stropnického zaútočil, nebylo však ani prokázáno, že skutek nespáchal. Ševcova proto v prvním bodě obžaloby zprostila, pomoc při sprejování na zeď věznice byla podle ní prokázána dostatečně.

Podle obžaloby vhodil dvacetiletý student v noci na 7. června loňského roku do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí, v době útoku byli na místě tři, ministr mezi nimi nebyl.

Státní zástupkyně ve středu před rozhodnutím soudu navrhla Ševcova v tomto bodě obžaloby zprostit. S místem činu totiž Ševcova spojuje pouze pachová stopa, která byla nalezena na hrdle jedné z lahví. K usvědčení i podle verdiktu soudu nestačí. "Obžaloba neunesla důkazní břemeno, proto musím navrhnout zproštění viny v prvním bodě obžaloby," uvedla státní zástupkyně. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

 Podle druhého bodu obžaloby, za který byl Ševcov potrestán, hlídal student loni v květnu u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. Podle verdiktu se tak dopustil napomáhání při poškozování cizí věci. Ševcov přiznává, že si muže natáčel, k činu ale podle svého tvrzení nijak nepřispěl. "Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si můžu cokoliv," řekl soudu v úterý.

"Každý skutek, který je v trestním zákoníku, je trestným činem," řekla ve středu soudkyně. Mladík podle verdiktu hlídal, aby je někdo nepřistihl. Ševcov navíc na nahrávce muže při sprejování povzbuzoval, pokřikoval na něj anarchistická hesla. "Psychická pomoc je také formou pomoci," dodala soudkyně. Muž, který zeď věznice poškodil, je na útěku.

Státní zástupkyně pro Ševcova navrhla kromě vyhoštění z ČR také podmíněný trest odnětí svobody, podle soudkyně by však byl nepřiměřeně přísný. Při ukládání trestu přihlédla i k tomu, že Ševcov nebyl trestně stíhaný, uložila mu proto trest při dolní hranici sazby, podle které mohl být vyhoštěn až na deset let.

Stropnický soudní rozhodnutí nekomentoval. "Já k tomu můžu něco říkat jako občan Stropnický, samozřejmě si o tom můžu něco myslet. Jako ministr obrany Stropnický k tomu nemůžu říct vůbec nic, a taky to neudělám. Jako občan Stropnický si to nechám na dobu, až budu občan Stropnický," řekl novinářům.

Později napsal na twitter, že rozhodnutí soudu bere na vědomí. Uvedl také, že "rostoucí radikalizace je ale fakt, proti kterému je třeba se postavit".

Související