Před dvěma týdny Praha představila pilotní projekt dvou tramvají, v nichž se dá platit za jízdenku kartou. Nyní budou Pražané i návštěvníci metropole moci platit kartou i za parkování. Technická správa komunikací ukázala nové parkovací automaty, díky kterým budou lidé v některých částech Prahy už od srpna moci za parkování platit novými technologiemi.

Lidé také budou po spuštění zón placeného stání moci parkovat i v modrých zónách.

Při platbě v novém parkovacím automatu budou řidiči muset zadávat do automatu svou registrační značku auta, která bude sloužit jako údaj pro úhradu za parkování. Odpadnou tak lístky nebo staré samolepky, které si řidiči museli vyzvednout na úřadě a dávat je za přední sklo auta.

Parkomatů se v zónách placeného stání objeví okolo 500. Po Praze se také budou nově pohybovat speciální auta se čtyřmi kamerami, která budou skenovat registrační značky a zjišťovat přestupky za nezaplacené parkování. Kromě kamerového systému na autech budou parkování dál kontrolovat i městští policisté, kteří budou mít příruční čtečky.

"Monitoring parkování bude prováděn automaticky pomocí monitorovacího vozidla a také doplňkově ručními skenery," řekla Dana Jurášková ze společnosti Eltodo, která zajišťuje provoz a údržbu zón placeného stání. Dodala také, že získaná data budou anonymní, a firma tak k nim nebude mít přístup.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za placení budou lidé platit kromě mincemi také platebními kartami nebo pomocí mobilní aplikace a na modrých zónách budou nově mít možnost stát i lidé, kteří nemají kartu rezidenta. Maximálně však jen tři hodiny a platit za to budou hodinovou sazbu.

První etapa zón placeného stání měla být zprovozněna od května. Vše se však protáhlo. "Nyní lze říct, že nové koncepce budou do provozu uváděny od srpna 2016 v Praze 3, 5, 6 a 8. Praha 3 ale systém spustí až září," řekl ředitel Technické správy komunikací Ladislav Pivec. "Další městské části budou pod TSK přecházet postupně."

Další novinkou bude také to, že přestupky za parkování budou řešit městské části, nikoliv magistrát hlavního města.
Dana Jurášková z Eltoda zdůraznila, že řidiči na systém nevyzrají ani tehdy, když bude jejich značka nečitelná, například kvůli sněhu nebo špíně. "Až deset procent značek může nebýt čitelných. Ale ta auta jezdí opakovaně, takže na každého dojde při dalším monitoringu."

Související