Zlínské Filharmonii Bohuslava Martinů přibývá posluchačů. V minulé sezoně jich bylo asi 45 tisíc, letos by se jejich počet měl zvýšit ještě asi o pět tisíc.

V končící jubilejní 70. sezoně filharmonie byla většina večerních koncertů vyprodaná. Průměrná návštěvnost koncertů překonává kapacitu, která je 761 míst, řekl ředitel filharmonie Josef Němý.

Novinkou další sezony, která začne v říjnu, bude nová abonentní komorní symfonická řada. "Jako sólisté v ní budou vystupovat naši hráči. V orchestru se ukazuje stále více osobností, chceme jim dát příležitost," uvedl Němý.

V 71. sezoně se také asi o 20 procent zvýší předplatné i vstupné na koncerty takzvané populární řady, která je hojně navštěvovaná. "Důvodem je finanční náročnost projektů," uvedl ředitel.

V této řadě v příští sezoně zazní například hudba z filmů Juraje Jakubiska, popové a rockové skladby v programu Top pop, známé muzikálové melodie či jazzové kusy.

Snahou filharmonie je podle šéfdirigenta Vojtěcha Spurného, který s orchestrem začal spolupracovat loni, rozšířit repertoár z hudby 19. století do minulosti i současnosti.

Jeden večer bude věnován Josephu Haydnovi, orchestr také zmapuje českou symfonii od 18. do 19. století. Zazní v něm i Symfonie A dur Jana Křtitele Vaňhala. "Hrává se velice málo, je někdy z roku 1770. Takzvaný vídeňský klasicismus nebyl myslitelný bez českých prvků. Vaňhal byl ve své době vedle Haydna a Rosettiho považován za nejdůležitějšího skladatele symfonií. My jsme to už zapomněli a já bych rád připomněl jeho význam," řekl Spurný.

Ve Zlíně zazní také Mahlerova symfonie č. 3 d moll, na programu bude i Koncert pro dva klavíry se sólisty Ivem Kahánkem a Janem Simonem. Objeví se i neobvyklé nástroje, poprvé bude na programu koncert pro saxofonový kvartet.

Dirigent Spurný připravuje cembalový recitál s hudbou rodiny Johanna Sebastiana Bacha. "Jde o 11 skladatelů s příjmením Bach, nejen Bachovi synové, ale také bratranci, předchůdci, strýcové a podobně," řekl Spurný.

S filharmonií vystoupí také sólisté – violista Maxim Rysanov, houslista Andrej Baranov či basista Jan Martiník.

Zlínská filharmonie sídlí od roku 2010 v novém kongresovém centru, které navrhla zlínská rodačka, architektka Eva Jiřičná, od té doby orchestru roste návštěvnost. Předtím sídlil řadu let v Domě umění, ten však již technicky nevyhovoval.