Těšil jsem se, že můj ksicht pomalu vymizí z paměti lidí, ale ještě teď někteří v hospodě pokukují a počítají mi piva, říká Ivan Langer, který je šest let mimo politiku, v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Rozhovor jsme domlouvali dlouho, nakonec se posunul až na konec dubna. Termín jsme našli až poté, co se po třech týdnech v "díře" mimo jakékoliv spojení s okolním světem Ivan Langer vrátil zpět do Česka. S partou kamarádů se rozhodl přijmout extrémní výzvu americké řeky Colorado a sjet ji Grand Canyonem na raftu. Jak říká, z nádherného setkání s přírodou, kdy si člověk otestuje sám sebe ve zcela jiném prostředí, se vrátil s pocitem, že divočina je férovější než civilizace.

"Voda si vás vezme takovým způsobem, že bojujete o život. V první chvíli myslíte jen na to, jak přežít, a když přežijete, nejste schopni myslet," popisuje své čerstvé zážitky.

Když jste se snažil přežít, běžel vám v hlavě film o vlastním životě? Viděl jste i to, co jste udělal špatně?

Ne, ale výsledkem bylo, že si člověk uvědomil, co má v životě smysl a čím se nemá zabývat. Najednou se zjeví věci, které jste dřív neviděl, krystalicky čisté. Jasně mi z toho vyplynulo, že chci dělat to, co dává chléb, přináší radost a zanechává stopu. Život je jako řeka, když se bojíš, tak si tě vezme.

Co nového vám to prozradilo? Třeba že jste schopný riskovat život?

Ano. Ale spíš jsem se utvrdil v tom, že umím zvládat mezní situace, zachovat klid, soustředit se, podat maximální výkon.

To by ale asi měly být vlastnosti ministra. To jste o nich dřív nevěděl či je nevyužíval?

Určitě nejen ministra, ale i advokáta a kohokoliv jiného, kdo přichází do kontaktu s lidmi a přebírá za ně zodpovědnost. Přesvědčil jsem se, že mám obrovskou vnitřní sílu.

Odpočinul jste si. Čím může být Ivan Langer unaven? Životem?

Jsou věci, které mě unavují, ale mám z nich radost. Ale jestli mě něco zasahovalo v minulosti, tak to byla neuvěřitelná schopnost lidí vymýšlet strašidelné příběhy, až jsem si někdy připadal jako společenský psychiatr, kdy si do mě lidé vkládají svoje mindráky, příběhy a jejich externalizací léčí sami sebe.

MÉ JMÉNO OBČAS ODRADÍ

Co vás dnes primárně živí, když jste šest let mimo politiku?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.