Na území Česka žije nyní asi osm desítek rysů. Nejvíce jich je na Šumavě a v Pošumaví, kde nedávno fotopasti zaznamenaly rysí říji. Záběry podle ochranářů svědčí o tom, že česká krajina poskytuje rysům vhodné podmínky pro trvalý život. Informoval o tom ve čtvrtek Jan Piňos z Hnutí Duha.

"Před automatickou kamerou Hnutí Duha umístěnou v Pošumaví se počátkem jara objevila rysice Kristýna se svým nápadníkem, rysím kocourem Fridrichem. Ačkoliv objektiv nezachytil samotný akt páření, je zjevné, co se v těchto týdnech v rysím světě odehrává," uvedli ochránci. Konec zimy a počátek jara je v rysím světě ve znamení námluv a říje.

Obě zvířata dobrovolníci sledují již několik měsíců. Pokud bylo páření úspěšné, Kristýna by mohla mladé porodit na začátku léta, kdy rysice přivádí na svět nejčastěji dvě mláďata.

Podle Piňose je dobrou zprávou to, že se rysi rozmnožují a trvale vyskytují také mimo národní parky Šumava a Bavorský les. Rysům se tak daří i na česko-slovenském pomezí v CHKO Beskydy, žije jich tu zhruba deset. Fotopasti dokázaly letos na počátku roku výskyt rysa také v Jizerských horách a zoologové evidují výskyt této kočkovité šelmy i v turisticky rušných Krkonoších. Uplynulá zimní sezona také potvrdila výskyt rysa v oblasti Nízkého Jeseníku.

Na mapování rysů a dalších druhů velkých šelem se podílí desítky dobrovolníků Rysích a Vlčích hlídek Hnutí Duha. Uplynulou zimu se jich do terénu vypravilo téměř 600. Desítky fotopastí organizace pořídila a instalovala díky podpoře z grantů z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Monitorují vlky, rysy, medvědy a kočky divoké na Šumavě a širším Pošumaví, Beskydech, Javorníkách, Jeseníkách, Krkonoších, Jizerských, v Krušných a Doupovských horách či na Broumovsku a Kokořínsku.

Rys ostrovid je plachá a samotářsky žijící kočkovitá šelma. Loví menší kopytníky, jako jsou srnci, méně často jeleny, divoká prasata, hlodavce a lišky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je rys chráněným druhem a je klasifikován jako silně ohrožený.

Rys ostrovid

Rysové obvykle vyvedou dvě mláďata.

Zdroj: Shutterstock

Související