Pokud Lukoil Aviation Czech zaplatí téměř 28milionový dluh státu, zůstane Martin Nejedlý v týmu hradních poradců. České televizi to ve čtvrtek v Čapím hnízdě Andreje Babiše řekl prezident Miloš Zeman.

O zaplacení pokuty rozhodl ve středu soud. Nejedlý řekl, že ji zaplatí, jakmile dostane písemné rozhodnutí soudu.

Firma Zemanova poradce má zaplatit státu 27,5 milionu - čtěte ZDE

Nejedlý byl jednatelem firmy Lukoil Aviation Czech, která se se Státní správou hmotných rezerv soudila o zaplacení smluvní pokuty téměř 28 milionů korun.

Spor se týkal kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje.

V roce 2009 Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoil Aviation Czech smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma, která byla součástí ruské ropné společnosti Lukoil, odebrala petrolej za 275,6 milionu korun. Vrátila ale necelou polovinu. Soud ve středu pravomocně rozhodl, že společnost musí kvůli svému jednání zaplatit pokutu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Zeman v minulosti nechtěl osud Nejedlého komentovat do pravomocného rozhodnutí soudu. Nejedlý je označován za jednoho z klíčových mužů prezidentova okolí.

V minulosti se například účastnil jednání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář. Zároveň je místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla prezidentovo jméno.

"Pan Nejedlý přestal být jednatelem Lukoilu už před rokem, což se téměř nepublikuje. A za druhé, žaloba není na pana Nejedlého, ale na firmu Lukoil, což - jak jistě víte - je rusko-americká firma, mimochodem se sídlem v Holandsku.

A jestliže Lukoil uhradí svůj dluh, bude všechno v pořádku. Pokud ne, tak to bude horší," řekl Zeman. Na dotaz, zda tedy Nejedlý zůstává v týmu poradců, Zeman řekl: "Pokud bude uhrazen dluh."

Zeman to řekl při návštěvě Babišova Čapího hnízda v Olbramovicích na Benešovsku. Do areálu ve čtvrtek s předstihem zavítal i Nejedlý.

O sporu Nejedlý ve středu řekl, že rozhodnutí soudu nemá právo komentovat, že jej respektuje a že soudem stanovená částka bude uhrazena v okamžiku, kdy bude doručen rozsudek. O záležitosti se Zemanem hovořil již ve středu. Nejedlý záležitost považuje za nafouklou kauzu. Poznamenal, že pokud bude vše vyřešeno tak, že po společnosti Lukoil Aviation Czech nezůstane žádný dluh, bere její působení v Česku jako velmi úspěšné.

Související