Představitelé Bloku proti islámu Martin Konvička a Petr Hampl zakládají politické hnutí, které bude kandidovat příští rok ve sněmovních volbách.

O účasti v podzimních krajských volbách by podle nich měly rozhodovat jednotlivé regionální organizace Bloku, oznámili v novém videu předseda a místopředseda seskupení.

Ti nedávno vypověděli smlouvu o volební spolupráci sněmovní opoziční straně Úsvit-Národní koalice.

"Už nyní konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde," uvedl Konvička v nahrávce, na niž v pátek upozornil mluvčí Bloku Miroslav Adamec.

Někteří členové Úsvitu měli podle Konvičky za cíl se do dolní komory znovu jen dostat, což označil za jeden z problémů spolupráce. "Bylo to takové hraní na pět sedm procent," podotkl. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

O krajských volbách bude jednat podle Hampla sněm Bloku. Sejde se na konci května.

Konvička a Hampl doporučují, aby rozhodnutí o účasti ve volebním klání bylo na jednotlivých regionálních organizacích. "Bude na lidech v každém regionu, aby se rozhodli, jestli vůbec do voleb půjdou, jak vidí svoje šance a také s kým do nich půjdou, jestli sami nebo v nějaké koalici," řekl Hampl.

Opět se vrátili k rozhodnutí vypovědět dohodu o spolupráci s Úsvitem. Hrozilo podle nich, že Úsvit Blok pohltí, byly už podle nich připraveny "čistky", proto museli jednat. Konvička v této souvislosti kritizoval další místopředsedkyni Bloku Janu Volfovou. "Co Jana skutečně dělala, bylo to klasické kabinetní politikaření," řekl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Někteří členové Bloku ukončení spolupráce kritizují, z Úsvitu zaznívá, že až v polovině krajů. Konvička výpověď zdůvodnil tím, že Úsvit neplnil závazky a snažil se využít partnerství ve vlastní prospěch.

Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují na Hamplovy finanční požadavky. Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady.

Související