Vláda se nechystá řešit dluhy černouhelné společnosti OKD. Soustřeďovat se bude na pomoc zaměstnancům. Kabinet má ale zájem na tom, aby se část těžby udržela. Novinářům to v pátek po jednání tripartity řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Postup vlády podpořili odboráři i zaměstnavatelé.

Česko také připraví žádost Evropské komisi o podporu z globalizačního fondu pro řešení zaměstnanosti v Moravskoslezském kraji. V pátek to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání s eurokomisařkou pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenovou.  Jakou částku bude ČR požadovat, neřekl, uvedl ale, že žádost musí být připravena se společností OKD. 

V pátek má vypršet termín, do něhož vedení firmy požaduje uzavření dohody se státem na restrukturalizaci, jinak prý zváží insolvenci a ukončení hornické činnosti. Podle mluvčího skupiny Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, majitelky OKD, do této chvíle neobdrželi od vlády žádné stanovisko k řešení situace v OKD.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) při jednání tripartity novinářům řekl, že nevylučuje možnost dalšího jednání státu s černouhelnou firmou OKD, a to o odchodu vlastníků a manažerů. Variantu, že by se stát stal spolumajitelem společnosti, si neumí představit.

"Máme zájem na tom, aby se v části OKD těžba udržela. Domníváme se, že to lze, ale nebudeme řešit za vlastníky dluhy, které nasekali," uvedl Sobotka. Podotkl, že důlní společnosti kvůli nízkým cenám uhlí krachují i jinde a evropské země končí s hlubinnou těžbou, podstatné je proto pro pracovníky najít novou práci a perspektivu.

Mezi chystaná opatření na pomoc zaměstnancům patří třeba předčasné důchody pro horníky, příspěvky na pomoc při propuštění, dávky na dojíždění za prací, posílení úřadů práce v regionu, rekvalifikace i místa pro část lidí ve státní firmě. O postupu by měl kabinet jednat v pondělí, podle premiéra schválí už některé návrhy.

Rozhodnutí vlády podpořili na jednání tripartity odboroví předáci a zástupci zaměstnavatelů. Už dřív odmítli to, aby stát do společnosti naléval peníze. Postup firmy označili za vydírání. "Jestliže někdo postavil svůj podnikatelský záměr na tom, že vládu donutí k tomu, aby zaplatila jeho riziko, tak to je neakceptovatelné," uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj insolvence neznamená "konec firmy, ale zbavení se dluhů".

"Jsou to jednostranné termíny, kterými nás AHG vydírá. Tripartita nám sdělila, že se nemáme nechat vydírat," řekl novinářům Mládek. Podle něj firma zneužívá toho, že jde o citlivé odvětví. "Pokud by to nebyl černouhelný důl, tak se vláda o předluženém podniku nebude s majiteli akcií bavit a dojdou podat návrh na insolvenci," podotkl ministr. Podle něj AHG sice firmu převzala, manažery ale nevyměnila. Vidí v tom "kontinuitu" s předchozími majiteli.

Společnost NWR zveřejnila ultimátum k uzavření dohody se státem v pondělí. "Do této chvíle jsme přitom neobdrželi žádné nezávazné ani závazné stanovisko ze strany vlády k řešení situace v OKD. Jednáme o tom od ledna, od 12. dubna se s námi nikdo neschází. Co bude dál? Společnost OKD se připravuje na insolvenci, protože jsme neprodloužili financování," sdělil v pátek mluvčí AHG Roman Pařík.

Skupina Arca Capital, která je minoritním akcionářem NWR, považuje postup zástupců OKD a NWR za účelový a manipulativní, a proto podala trestní oznámení, sdělila v pátek v tiskové zprávě. "V případě, že situace ve společnosti OKD směřuje k insolvenci, zástupci společnosti OKD a NWR, kteří současný stav způsobili, by měli insolvenční řízení iniciovat, nikoliv tímto krokem argumentovat s cílem dosažení podpory od vlády," uvedla Arca Capital. Trestním oznámením skupina rozporuje finanční toky, které směřovaly z OKD do NWR.

OKD má nyní asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad i na lidi v navazujících profesích. Podle premiéra je v Moravskoslezském kraji kolem 10 000 volných míst.  "Problém je dostupnost a vyžadovaná kvalifikace. Nebude úplně jednoduché spárovat lidi, kteří opustí OKD, s poptávanými volnými místy," podotkl Sobotka.

Na tuto situaci cílí žádost Evropské komisi o podporu z globalizačního fondu, o níž bude jednat vláda. "Ta žádost musí být připravena ve spolupráci se společností OKD, to znamená, čekají ještě ministerstvo práce a sociálních věcí jednání, která se budou odehrávat v příštích týdnech, tak aby se upřesnily všechny vstupní parametry a všechna data," poznamenal.

Česko chce, aby příspěvek šel na aktivní politiku zaměstnanosti. Změny, které povedou k propouštění horníků, jsou podle Sobotky jednoznačně vyvolány faktory globalizace, jako je dlouhodobě nízká cena černého uhlí. S tím souhlasí i Thyssenová. "Myslím si, že tohle je přesně ten případ, pro který byl fond vytvořen," uvedla.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák uvedl, že krajská tripartita už má přehled firem s údaji, kolik lidí v jakých profesích jsou schopny přijmout. "Dá se to zvládnout. Nebude to ideální, nedostane se na všechny, ale kdo bude chtít pracovat, tak šance je," řekl Hanák.

Související