Vedení OKD se do plánovaného termínu nepodařilo dohodnout s vládou na společné záchraně dolů. V pátek se vedení sešlo a rozhodlo, že vzhledem k současným okolnostem se znovu setká v úterý 3. května, aby jednalo o případném podání insolvenčního návrhu. Zda OKD návrh na insolvenční řízení skutečně podá, zatím není jasné. Informaci zveřejnila v pátek na svém webu společnost NWR, mateřská společnost černouhelné OKD.

Ze současného stavu není jasné, zda se podaří dosáhnout dohody mezi vládou a Ad Hoc Group (AHG), největším věřitelem NWR, předtím, než OKD vyčerpá veškeré dostupné zdroje financování. 

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek řekl, že vláda se dluhy OKD řešit nechystá. Bude se ale soustřeďovat na pomoc jejím zaměstnancům a má prý zájem o to, aby se část těžby udržela. Postup vlády podpořili odboráři i zaměstnavatelé.

Společnost NWR zveřejnila ultimátum k uzavření dohody se státem v pondělí. "Do této chvíle jsme přitom neobdrželi žádné nezávazné ani závazné stanovisko ze strany vlády k řešení situace v OKD. Jednáme o tom od ledna, od 12. dubna se s námi nikdo neschází. Co bude dál? Společnost OKD se připravuje na insolvenci, protože jsme neprodloužili financování," sdělil dříve v pátek Roman Pařík, mluvčí skupiny AHG, která je od února vlastníkem NWR.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle něho návrh na insolvenci může podat buď management nebo věřitelé. "Proces přípravy na insolvenci už běží, nejpozději do poloviny května podle čtvrtečního vyjádření NWR dojde OKD hotovost. Takže tam jsou splněny zákonné podmínky pro to, aby to mohlo být posláno do insolvence," dodal Pařík.

Podle Paříka je ale možné, že se na trhu objeví někdo, kdo se rozhodne společnost buď financovat, nebo odkoupit. "Než se podá insolvence, dá třeba někdo nějakou dobrou nabídku, to já nevím," dodal Pařík.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů korun o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.