Ruská propaganda je v Česku již nějakou dobu velmi intenzivní. Podle informací Respektu policie a tajné služby v současné době monitorují padesát proruských dezinformačních webů nebo s nimi souvisejících projektů. Jedním z těch nejznámějších je Aeronet.cz, který dosud působil anonymně.

Respekt nyní zjistil, že jedním z jeho center je severomoravský Havířov. A to konkrétně panelákový byt Mariána Rohályho, zaměstnance místního ocelářského gigantu ArcelorMittal. Rohály spravuje finanční účty Aeronetu. "Ano, je to tak," říká. Jeden účet měl doposud Aeronet na Slovensku u Slovenské spořitelny, druhý má u Air Bank v Česku.

Právě z nich je financovaný provoz webu, který proslul "odhalením", že protesty lidí proti prezidentu Miloši Zemanovi v roce 2014 platila americká ambasáda. Rohály sám sebe popisuje jako životního smolaře a říká, že se v současném systému cítí jako "otrok". "Státu a jeho médiím jsem přestal věřit," říká.

Právě z nechuti k běžným médiím a ze strachu, aby nepodlehl jejich manipulaci, začal Rohály postupně hledat jiné zdroje informací. Tak narazil na alternativní proruské weby a jedním z nich byl i Aeronet. Web funguje jinak než většina zdejších zpravodajských portálů. Zatímco na nich převažují odkazy na zdroje informací a ty se před zveřejněním ověřují, zdroje zpráv Aeronetu nelze nijak identifikovat a těžko se jim dá říkat informace v pravém slova smyslu.

"Přeprogramování českých dětí za zády rodičů běží na plané obrátky," hlásá jeden z typických titulků Aeronetu a článek pod ním informuje čtenáře, že zdejším dětem hrozí vymývání hlav, jestli se budou více dozvídat o migrační krizi, jak plánuje ministerstvo školství a některé neziskové organizace. Aeronet zároveň publikuje výrazně proruské, protiunijní a protiamerické články.

I když by se zdálo, že Marián Rohály je hlavním hybatelem, další nitky vedou do americké Virginie, Amsterodamu a Luxemburku, kde se ukrývají lidé, kteří nikdy nechtěli být nalezeni.

Podrobný článek naleznete v novém pondělním vydání týdeníku Respekt.

i obal r18 2016 1exd8 768x1024V novém Respektu 18/2016, který vychází v pondělí, dále najdete:

Kdo tu píše pro Putina

Lidstvo zvolna přichází o zrak

Rozhovor s "mluvčím lidstva pro styk s mimozemšťany"

Čtvrtstoletí ódéesky

The Economist: Jak měřit prosperitu a blahobyt

Komu překáží Hate Free

 

Související