Británii ve čtvrtek čekají regionální a místní volby, které budou testem především pro opoziční labouristy a jejich šéfa Jeremyho Corbyna. Stejně tak by mohly napovědět o náladách před červnovým referendem o setrvání země v Evropské unii. Volit se budou poslanci parlamentů Skotska, Walesu a Severního Irska. Anglie obdobné zákonodárné shromáždění nemá, ale budou zde místní volby, které vyberou místní a městské zastupitele. Stejně tak se budou volit starostové.

V lokálních volbách v mezidobí mezi parlamentními volbami bývá zpravidla úspěšnější opozice. Konzervativní premiér David Cameron tak není pod přílišným tlakem, což neplatí o Corbynovi, protože jeho labouristům hrozí, že ve volbách naopak ztratí. Podle průzkumů zaostávají v celostátních průzkumech za konzervativci asi o pět procent, což by se podle odhadu listu The Daily Telegraph mohlo v Anglii promítnout ve ztrátě asi 150 místních zastupitelů.

Pokud se podobné prognózy naplní, pro Corbyna, který byl zvolen do čela labouristů loni v září, to bude citelné oslabení. Tento levicový veterán je sice populární mezi straníky, ale má malou podporu mezi převážně centristickými labouristickými poslanci Dolní sněmovny a jeho zvolení snížilo preference jeho strany.

Nadějné vyhlídky nemají labouristé ani ve své kdysi tradiční baště – ve Skotsku. Všechny prognózy se shodují, že vítězství zde zopakuje Skotská národní strana (SNP), která si zachová ve skotském parlamentu většinu. Některé průzkumy dokonce ukazují, že by labouristy ve Skotsku mohli předstihnout konzervativci, kteří zde od časů někdejší premiérky Margaret Thatcherové měli jen mizivý vliv.

Triumf SNP by mohl oživit spekulace o dalším referendu o skotské nezávislosti. Ty by přestaly být spekulacemi, pokud by referendum o setrvání Británie v EU skončilo 23. června vítězstvím stoupenců takzvaného brexitu – tedy odchodu z unie. Vedení SNP již dalo najevo, že pokud v referendu zvítězí brexit a Skotsko bude hlasovat pro setrvání v EU, bude Edinburgh usilovat o další referendum o skotské samostatnosti.

Čtvrteční hlasování by mohlo před referendem ukázat, do jaké míry v zemi převládá touha po politickém zvratu, napsala agentura Bloomberg.

Konzervativci premiéra Camerona, který vede kampaň za setrvání v EU, jsou v postoji k unii rozděleni a řada prominentních členů strany je pro brexit. Cameron tak bude muset z velké části spoléhat na hlasy stoupenců proevropských labouristů, SNP i liberálních demokratů, kteří se ale nyní zaměřují především na regionální volby.

Vedoucí představitelé Walesu, Skotska a Severního Irska začátkem roku vyzvali Camerona, aby vypsal referendum o EU na pozdější datum, aby se obě kampaně nepřekrývaly. "Cameron ale trval na svém a jedním z důsledků může být, že to poškodí tábor zastánců členství v EU…, protože lidé se budou soustředit na jiné věci," řekl agentuře Reuters politolog Roger Scully. "Všichni se budou soustředit na (volby) 5. května a potom budou chtít odpočívat. A kdo udělá tu spoustu práce, kterou kampaň pro členství v EU potřebuje?"

Podle některých komentátorů místní volby také umožňují stoupencům brexitu, především Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), před referendem rozvinout svá témata – především důsledky imigrace na nedostatek bytů a zaměstnanost. Předpokládá se, že na úkor labouristů posílí právě UKIP, která v Anglii obhajuje místa jen 28 zastupitelů.

Poslední dny kampaně ovlivnila také aféra kolem kontroverzních výroků bývalého labouristického starosty Londýna Kena Livingstonea, který vyvolal pobouření tím, že řekl, že Adolf Hitler zpočátku podporoval vystěhování Židů do Palestiny. Corbyn mu pozastavil členství a rozhodl o nezávislém vyšetřování údajného antisemitismu uvnitř strany.

Labouristé jsou nyní u moci jen ve Walesu, kde teď mají v místním parlamentu polovinu členů. Předpokládá se, že zůstanou nejsilnější stranou, ale i tak ztratí, nejspíš na úkor UKIP. Jedinou předpokládanou dobrou zprávou jsou pro labouristy volby starosty Londýna, kde je favoritem jejich kandidát Sadiq Khan.