Poslanci z hnutí Úsvit - Národní koalice se po několika měsících dočkali. Sněmovna svolila, že projedná jejich návrh na referendum o vystoupení Česka z Evropské unie. Kromě vystoupení z EU chce klub Úsvitu nechat Čechy hlasovat i o odmítnutí kvót na přijímání uprchlíků. 

"Evropská komise podpoří souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem a zároveň navrhne zavedení povinných kvót na přijímání uprchlíků. Proto považujeme nyní za nanejvýš aktuální následovat příkladu Maďarska a Velké Británie a obě tato referenda vypsat," řekl na tiskové konferenci Úsvitu válečný veterán a předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

Osmičlenný klub poslanců se svým návrhem na zařazení bodu do programu uspěl jen proto, že koalice před časem zavedla takzvané "opoziční okénko". V něm jednou za čas umožní opozičním stranám projednat některé z jejich návrhů.

Tam ale úspěch Úsvitu pravděpodobně skončí - většina stran, včetně těch nejsilnějších - ČSSD a ANO, chce debatu rychle utnout.

"Budeme hlasovat o zamítnutí v prvním čtení," uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Proti bude také ODS.

"Je to scestný návrh, nepodpoříme ho. Nemáme jinou alternativu než EU a dobře to víme," myslí si předseda lidoveckého klubu Jiří Mihola. Proti bude také ODS.

Související