Texaský senátor Ted Cruz v úterý odstoupil z boje o republikánskou prezidentskou nominaci poté, co prohrál s Donaldem Trumpem v primárkách v Indianě.

Ačkoliv Donald Trump potřebný počet delegátů stále nemá, je velmi pravděpodobné, že se v listopadovém souboji o Bílý dům utká s Hillary Clintonovou. Bývalá ministryně zahraničí v Indianě těsně prohrála se senátorem Berniem Sandersem, přesto se celkově nominaci opět přiblížila. Sanders ze souboje zatím odstoupit nehodlá.

Trump zbývající hlasy podle analytiků zřejmě bezpochyby získá, rozhodně se tak ale nestane před 7. červnem, kdy republikánské klání v primárkách a stranických hlasování skončí. Před červnem čeká republikány hlasování ještě v Nebrasce, Západní Virginii, Oregonu a ve státě Washington, kde bude k dispozici celkem 142 delegátů.

V červnu se pak bude hlasovat v pěti státech naráz, mimo jiné i v Kalifornii, která má 172 delegátů a kde je podle sondáží jasným favoritem Trump.

Cruz podle průběžných výsledků po sečtení více než 80 procent získal necelých 38 procent hlasů, kdežto Trumpa volilo přes 53 procent voličů. To newyorskému miliardáři prakticky zaručilo stranickou nominaci. Za republikánského prezidentského kandidáta označil newyorského miliardáře šéf strany Reince Priebus. 

"Společně jsme v souboji v Indianě nechali vše. Dali jsme do toho všechno, co jsme mohli. Voliči ale rozhodli jinak, a tak s těžkým srdcem, ale s nezměrným optimismem pro vzdálenou budoucnost našeho národa končíme svou kampaň," pronesl ke svým příznivcům Cruz, po jehož boku stála manželka Heidi.

Trump po rezignaci svého úhlavního soka, kterého vytrvale označoval přídomkem "prolhaný Ted", zvolil méně agresivní, smířlivější tón než obvykle. "Ted Cruz - nevím, jestli mě má rád, nebo ne - ale je to po čertech těžký konkurent," prohlásil Trump s tím, že politicky mladého senátora čeká ještě velká budoucnost. Republikánským voličům zároveň slíbil, že v listopadových volbách pro stranu po osmi letech opět získá Bílý dům.

Hlavní manažer republikánů Priebus v reakci na výsledky na Twitteru prohlásil, že se republikáni musí sjednotit za Trumpem do souboje o Bílý dům proti Hillary Clintonové.

Značná část republikánského establishmentu považovala populistického a často prostořekého Trumpa za kandidáta ohrožujícího pověst strany a tradiční republikánské hodnoty.

Komentátoři se shodují, že jeho zásadním úkolem před červencovým volebním kongresem bude sjednotit stranu v podpoře své kandidatury.

Že to v praxi nemusí být jednoduché, ukázalo vyjádření republikánského senátora z Nebrasky Bena Sasseho, který po oznámení výsledků z Indiany řekl, že Trumpa podpořit nemůže. Také další republikáni mluví o tom, že pro extravagantního miliardáře nemohou hlasovat, protože by to mohlo ohrozit budoucnost jejich strany.

Celostátně však Trumpova podpora mezi republikánskými voliči v posledních týdnech stále roste. Podle aktuálního průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos by ho podpořilo 53 procent republikánů, zatímco odstoupivšího Cruze 25 procent. Kasiche, který je nyní již jediným Trumpovým soupeřem, podporuje 16 procent republikánů.

K počtu 1237 delegátů zajišťujícímu automatickou nominaci Trumpovi podle propočtů agentury AP po indianském triumfu chybí 190 delegátských hlasů.

Jediným soupeřem, který ještě oficiálně nevzdal souboj v primárkách, je guvernér Ohia John Kasich, který však za Trumpem zaostává téměř o 900 delegátů a jeho šance na nominaci jsou prakticky nulové.

Sanders v Indianě těsně porazil Clintonovou, celkově stále ztrácí

Primárky demokratů v Indianě těsně vyhrál vermontský senátor Bernie Sanders. Levicový politik ziskem nejméně 44 delegátů snížil pořád velmi výrazný náskok Hillary Clintonové, ta však stále zůstává pravděpodobnou celkovou vítězkou nominačního souboje.

Po sečtení většiny okrsků má politik označující sám sebe za demokratického socialistu o šest delegátů více než jeho konkurentka, přičemž dosud není rozhodnuto, komu připadnou zbývající tři delegátské hlasy.

Sanders po oznámení průběžných výsledků odmítl připustit, že by byl souboj již rozhodnut. Očekává, že přijdou další vítězství, a bude prý bojovat "do posledního vhozeného hlasu". Připustil však, že porazit Clintonovou bude velmi těžký úkol.

Na výraznou změnu poměrů v celkovém stavu demokratického klání jeho úterní výsledek nestačí. Clintonová má podle propočtů agentury AP včetně takzvaných superdelegátů celkem 2202 delegátských hlasů a ve zbývajících primárkách jí stačí získat 181 k jistotě nominace. Na Sandersově kontě je po Indianě o 802 delegátů méně. Musel by proto Clintonovou v Kalifornii i dalších zbývajících státech drtivě porazit a získat přes 84 procent delegátů, kteří budou ještě ve hře.