Společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy dala bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi nabídku na odkup pohledávky.

Krúpa Altnerovu právnímu zástupci Václavu Veselému napsal, že mu nabízí 55 milionů korun. 

Sociální demokracie má přitom podle pravomocného rozsudku zaplatit Altnerovi 337 milionů korun. Altner chce, aby mu peníze poslala na účet ve Švýcarsku. To ale ČSSD dosud neudělala a vyplatila jen některé věřitele, kterým bývalý advokát dlužil miliony.

S Altnerem chce nyní o prodeji pohledávky jednat miliardář Pavol Krúpa. Ten již před několika dny uvedl, že o ni má zájem. Teď sdělil i konkrétní částku: 55 milionů korun. Altnerův syn Patrik však řekl, že jejich právní zástupce zatím žádnou nabídku nedostal.

Krúpa již minulý týden uvedl, že pokud by pohledávku získal, chce vyčkat na úhradu i několik let. Podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce právníků strany, ČSSD dluh neuznává a Krúpa by mohl riskovat, že koupí neexistující pohledávku.

Ředitel neziskové organizace Transparency International David Ondráčka prohlásil, že by ČSSD měla dluh rychle uhradit, jinak bude vydíratelná. "Je to velké riziko pro demokracii, kdyby měl vládní stranu držet pod krkem obchodník s pohledávkami," uvedl Ondráčka. 

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources, majitele OKD. Podle médií má Krúpa blízko ke skupině J&T, Penta či prezidentu Miloši Zemanovi.

Související