Někteří z horníků, kteří přijdou kvůli krizi v OKD o práci, by mohli od státu dostat mimořádnou pomoc téměř půl milionu korun. Počítá s tím program sociální pomoci, který navrhl ministr průmyslu Jan Mládek a který má příští středu schvalovat vláda.

Mládek se zároveň zaručil, že pokud by OKD nebylo schopno vyplácet mzdy a odstupné, zaplatil by je stát. V takovém případě by horníci dostali odstupné jen za tři měsíce. Podle Mládka firmě dojdou peníze nejspíš už v červnu.

Mimořádný příspěvek pro horníky z hlubinných dolů bude osm tisíc korun měsíčně. Doba, po kterou budou příspěvek čerpat, se odvíjí od počtu odpracovaných let.

Horníci, kteří jsou starší 50 let, pracovali pro těžební společnost minimálně 25 let a odpracovali alespoň 3300 směn, budou příspěvek dostávat po dobu pěti let. Celkem tak dostanou 480 tisíc korun. Mladší hlubinní horníci, kteří neodpracovali tolik let, budou mít nárok na příspěvek v rozmezí od 24 tisíc do 288 tisíc korun.

Mládek odhaduje, že opatření ročně vyjde na 300 až 400 milionů korun. Přesné číslo bude jasné, až OKD oznámí, kolik horníků a jak rychle bude propouštět. "Zaměstnanci, kteří v uhelných hornických společnostech odpracovali více než 15 let, tvoří více než polovinu všech zaměstnanců určených těžebních společností. V případě OKD jde dokonce o více než 70 procent všech jejich zaměstnanců," uvádí zpráva ministra Mládka.

Proti příspěvku se ale postavil ministr financí Andrej Babiš. "Budeme s ním o tom jednat. Jeho pozice je zatím taková, že se nic neděje a že se to vyřeší samo, já si myslím, že nevyřeší," dodal Mládek. Peníze by se mohly vyplácet už od letošního června.

Horníci z povrchových dolů

Na příspěvek nedosáhnou jen horníci propuštění z OKD, ale případně i z dalších dolů. Jde například Slezskou důlní, Severní energetickou či Důl Koh-i-noor. Celkem jde o 11 společností.

O příspěvek budou moci žádat i pracovníci z povrchových dolů, ti budou ale dostávat jen sedm tisíc korun měsíčně. Maximálně tedy dosáhnou na 252, respektive 420 tisíc korun. Na peníze naopak nedosáhnou ti horníci, kteří odejdou do penze, jsou trestaní nebo je zaměstná jiná důlní společnost. Nárok ztrácí i v případě, že odmítnou práci či rekvalifikaci nebo je úředníci načapají při práci načerno.

Mládek o příspěvku ve čtvrtek jednal s odbory, probírali i možnosti rekvalifikace. Až tisíc pracovních míst nabízejí propuštěným horníkům firmy sdružené v Moravskoslezském automobilovém klastru - jde o automobilku Hyundai v Nošovicích, Tatru Kopřivnice nebo výrobce autodílů Brano Group či producenta brzdových destiček Brembo.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Stát také počítá s tím, že by přispěl na dopravu horníkům, kteří by dojížděli do automobilky Škoda ve východočeských Kvasinách. Kolem 250 lidí může zaměstnat státní podnik Diamo a dalších až tisíc volných míst hlásí Svaz průmyslu a dopravy.

Ministr průmysl Jan Mládek navíc připraví návrh na speciální příspěvek pro propuštěné horníky, kteří si novou práci nenajdou. Vláda také jedná v Bruselu o mimořádné dotaci z globalizačního fondu, kterou lze využít, pokud bude najednou propuštěno více než 500 lidí.

Horníci dřív do penze

Ve středu navíc poslanci podpořili změnu zákona, díky které budou moci horníci z hlubinných dolů odcházet do důchodu o sedm let dřív. "Pomůže to řadě lidí, kteří jsou v předdůchodovém věku a dneska fárají na dolech OKD. Pokud dojde k propouštění, tak tito lidé nebudou muset odcházet na úřady práce," uvedl premiér Sobotka.

V OKD pracuje 9800 lidí, na výrobu je ale navázáno dalších 2500 pracovníků a 200 agenturních zaměstnanců. Během příštích dvaceti let mělo odejít do důchodu přes 500 z nich. Díky novým pravidlům ale bude moci během této doby do penze o 1600 horníků víc.

Související