S domem se to má stejně jako s oblekem. Když chcete, aby vám padl, potřebujete architekta coby krejčího, který zohlední vaše potřeby, ale zároveň ve výsledku překročí vaše představy. Empatie však musí být oboustranná. I klient musí mít pro práci architekta občas jistou dávku pochopení a důvěry, zvlášť když mu do návrhu rodinného domu zapracuje nákladní kontejner.

"Původně to byl tak trochu vtip, ale klien­ti se toho nápadu zcela přirozeně chytli. Je to taková venkovní skříň, kam se dá strčit spousta věcí, jako je třeba sekačka nebo slivovice. Majitelé si ho dokonce sami natírali. Máme pocit, že je baví, že svým obydlím nezapadají mezi sousedy. Byl to náš cíl a kontejner je jedním z ryze funkčních detailů, kterými jsme toho chtěli dosáhnout," vysvětlují mladí architekti z libereckého ateliéru Mjölk. Jejich pozoruhodný návrh rodinného domu tak v klasické, ne moc atraktivní developerské zástavbě na předměstí působí nepatřičně − asi jako Gucci v šatníku Daniela Landy nebo chcete-li "dům v plotě".

Proti proudu

Zadání nebylo nijak zvláštní. Rozhodující roli sehrály finance − klient chtěl dům pro čtyřčlennou rodinu za dva a půl milionu, ovšem už v rámci plánování se přišlo na to, že ani tak malý dům se nedá postavit pod tři miliony, pokud má být zachován určitý standard a užitný komfort.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.