Penzistky a penzisté by případně mohli dostat i příští rok mimořádný příspěvek k důchodu. Debatuje o tom vládní koalice, řekl při čtvrtečních sněmovních interpelacích premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mluvil o částce 1200 korun, tedy stejné, jakou stát poslal důchodcům letos v zimě.

Koalice se zatím shoduje na tom, že důchody by měly od ledna vzrůst v průměru o 200 korun, připomněl ministerský předseda.

"Ale vedeme také jednání o tom, že pokud se daně budou dobře vybírat, že bychom i příští rok mohli vyplatit ten jednorázový příspěvek 1200 korun každému důchodci," uvedl Sobotka.

Důchody se v Česku podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže měsíční penze letos vzrostla v průměru o 40 korun. Proto zákonodárci rozhodli o mimořádném příspěvku.

Sněmovna ve středu schválila novelu, která by dala vládě pravomoc zvýšit důchody v případě nízké valorizace podle zákonných pravidel až o 2,7 procenta. Pokud bude předloha platit, kabinet by měl prostor zvýšit příští rok penze v průměru zhruba až o 300 korun měsíčně.

Příští rok by se měly konat řádné sněmovní volby. Část opozice se obává toho, že kabinet by mohl právě před volbami novou pravomoc ohledně valorizace penzí zneužívat.

Související