Policisté budou nově moci zabavit zbraň i bez soudního povolení, pokud získají podezření, že je její majitel nebezpečný nebo má psychické problémy. A to i přímo u lidí doma, schválili poslanci v novém zákonu o držení zbraní.

Pravomoc policie vtrhnout do domu bez soudního příkazu znamená podle pravicové opozice prolomení domovní svobody. "Nelze vyloučit, že to skončí u Ústavního soudu," uvedla poslankyně za ODS Jana Černochová.

Podle ní bude opatření pouze obtěžovat poctivé držitele zbraní a tragédiím jako v Uherském Brodě stejně nezabrání. "Jakou svobodu nám vezmou příště?" rozčiloval se její stranický kolega Zbyněk Stanjura.

Ministr vnitra Milan Chovanec připravil nová pravidla kvůli loňské tragédii v Uherském Brodu, kde střelec zabil osm obětí i sebe. Ačkoli policie tehdy měla podezření, že muž není psychicky v pořádku, kvůli zdlouhavé proceduře ale nezvládla zbraň včas zabavit.

Zákon rovněž umožní lékařům, aby mohli nahlížet do registru zbraní a ověřit si tak, zda jejich psychicky labilní pacient není držitelem zbraně. Poté mají možnost vše nahlásit policii.

Ministr zemědělství Marian Jurečka neúspěšně navrhoval, aby lékaři měli nahlížení do registru povinné. "Je třeba stanovit každému lékaři zcela jasnou povinnost prověřovat u pacienta, u kterého je podezření, že není způsobilý držet zbraň, zda není držitelem zbrojního průkazu," zdůvodnil návrh Jurečka.

Povinnost pro lékaře chtěl původně do zákona napsat i sám Chovanec, nakonec od toho ale ustoupil. Prý by to příliš komplikovalo práci lékařů především ve venkovských oblastech. "Ne všichni mají připojení k internetu," řekl ministr. Neprošlo ani zkrácení platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let.

Psychotesty nebudou

Neprošly ani povinné psychotesty pro všechny žadatele o zbrojní průkaz, které navrhoval lidovecký poslanec Ivan Gabal. "V Evropě je trend spíše omezovat dostupnost zbraní. Řada okolních států povinné psychotesty zavedla. Ale my jsme si asi poučení z mrtvých v Uherském Brodu nevzali,“ uvedl Gabal.

Podle Chovance se ale například na Slovensku povinné psychotesty neosvědčily. Zůstane tak současná praxe, kdy musí na psychologické vyšetření pouze žadatel, kterému to při prohlídce nařídí praktický lékař. Podle šéfa bezpečnostního výboru Romana Váni z ČSSD navíc není v Česku ani dostatek psychologů, kteří by taková vyšetření prováděli.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Gabal upozornil na to, že počet psychických poruch narůstá stejně jako počet zbraní. Na konci loňského roku jich Češi měli přes 800 tisíc. A ačkoli počty držitelů zbrojního průkazu rok od roku klesaly, od minulého léta začaly znovu stoupat - průkaz dnes drží 290 tisíc Čechů. Policie si znovu probuzený zájem o zbrojní pasy vysvětluje bezpečnostní situací a hrozbou terorismu.

Omezení držení zbraní chystá i Evropská komise - chce například výrazně ztížit přístup k poloautomatickým zbraním. Její návrh čeká na posouzení Evropským parlamentem, proti omezení se už ale vyslovil ministr Chovanec i čeští poslanci.