Pokuty za některé přestupky se zřejmě zvýší až desetinásobně. Urážka policisty nebo úředníka má být nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10 tisíc korun.

Změny mají platit od července příštího roku. Přináší je nový zákon o některých přestupcích, který v pátek schválila Sněmovna. Normu nyní dostane ke schválení Senát.

Stát bude mít příští rok o tisíc úředníků víc, hlavně kvůli evidenci tržeb a uprchlíkům - čtěte ZDE

Desetinásobně na 100 tisíc korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejně tak se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění.

Poslanci v tomto případě maximální sankci snížili na pětinu proti vládnímu návrhu, u jiných přestupků ale byli přísnější než kabinet.

Například místo 10 tisíc až 50 tisíc korun by měl nově zaplatit občan, pokud by úřadu sdělil nesprávný nebo neúplný údaj, případně mu požadovaný údaj zatajil kvůli získání neoprávněné výhody. Vláda navrhovala sankci zvýšit na 15 tisíc korun.

Až 50 tisíc korun má místo vládou navrhovaných 20 tisíc korun nově hrozit také za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem. Poslanci za to chtějí sankcionovat nejen občany, ale i firmy a živnostníky. Za opakované páchání takového přestupku by se pokuta mohla zvýšit o dalších 20 tisíc na 70 tisíc korun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Na 10 tisíc korun má zákon zvýšit maximální pokuty za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu.

Mezi nové přestupky patří hlavně "znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci". Urážka nebo pomluva zaměstnance obecních úřadů, pracovníka úřadu práce nebo dalších podobných institucí se tak má stát přestupkem proti veřejnému pořádku, za který by hrozila pokuta až 10 tisíc korun.

Cílem je chránit tyto lidi, kteří často čelí urážkám či napadání bez odpovídající zákonné obrany. Urážka úředníka může být nyní řešena podle správního řádu jako "hrubě urážlivé podání" k orgánu veřejné správy se sankcí až 50 tisíc korun.

Poslanec ODS Marek Benda neúspěšně navrhoval, aby se formulací tohoto nového přestupku poslanci ještě jednou zabývali ve výborech. Obává se, že by mohl být zneužíván proti lidem, kteří se budou domáhat svých práv. Zákon nakonec až na ODS a TOP 09 podpořili poslanci všech klubů.