Rodičům, kteří se starají o dvě a víc dětí, by se mohly snížit odvody na sociální pojištění. Naopak bezdětní by do systému posílali víc než dnes. Počítá s tím návrh novely o pojistném na sociální zabezpečení, který na svém webu zveřejnila vláda.

Zákon připravilo ministerstvo práce. Podle něj má změna posílit "princip zásluhovosti rodičů". Příjmy sociálního pojištění by snížila asi o 4,2 miliardy korun ročně.

Změny doporučila důchodová komise. Řešila "narovnání transferů mezi rodinou a společností". Ocenit zásluhy za výchovu další generace chtěli třeba vládní lidovci.

Podle návrhu novely by stejně jako nyní - tedy 6,5 procenta vyměřovacího základu - odváděli rodiče jednoho dítěte. Ti, co se starají o dvě děti, by platili pět procent svého základu. U tří dětí by sazba činila 2,5 procenta. Lidé, kteří se starají o čtyři a víc dětí, by do systému neposílali nic. Naopak ti, kteří potomky nemají, by si každý měsíc odečetli 7,5 procenta vyměřovacího základu. Odbory už dřív návrh kritizovaly. Označily ho za "trest pro ty, kteří děti mít nemohou".

Pojistné by se změnilo i většině osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které nyní platí 29,2 procenta - 28 procent na důchodové pojištění a 1,2 procenta na politiku zaměstnanosti. Stejná sazba by zůstala jen těm, co mají jedno dítě. Bezdětní by nově měli odvádět celkem 30,2 procenta. Sazba pro ty, kteří se starají o dvě děti, by činila 27,7 procenta. U tří dětí by byla 25,2 procenta. Na 22,7 procenta by klesla těm, co pečují o čtyři a víc potomků.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nárok na slevu by měli mít rodiče, pěstounky a pěstouni a jejich manželé či manželky, registrovaní partneři a partnerky i druhové a družky. Podle ministerstva práce by nižší odvody mělo mít 26 procent plátců, vyšší 16 procent.

Po novele by se příjmy do systému sociálního zabezpečení ročně snížily o 4,2 miliardy. Už teď jsou léta nižší než výdaje. Letos v prvním čtvrtletí se vyplatilo o 6,5 miliardy víc než se vybralo, rozdíl za loňský rok činil 30,2 miliardy. Na důchody se letos v prvním čtvrtletí vybralo 89,3 miliardy, vyplatilo se 96,1 miliardy. Penzijní systém je v minusu dlouhodobě.

Podle ministerstva práce se změny ale pozitivně projeví na příjmech rodin. "Při mzdě 30 000 hrubého měsíčně a při péči o dvě děti se vlivem nižší sazby zvýší příjem poplatníka o 5400 korun ročně. Když budou v rodině nižší pojistné platit oba rodiče, bude to 10 800 korun ročně," uvedl resort.

Pro získání nižší sazby by rodiče měli předložit rodný list dítěte či rozhodnutí soudu o svěření do péče, oddací list či doklad o uzavření partnerství. Žadatel to, že s ním děti žijí, doloží potvrzením z evidence pobytů. Předkládat by se měl i doklad o studiu potomků. Pokud by lidé včas neoznámili, že se už o děti nestarají, hrozila by jim pokuta až 20 000 korun.

Připomínky k novele mohou mít instituce do 26. května. Poté návrh projedná vláda a dostane ho Parlament a prezident. Pokud nová pravidla schválí, začala by platit půl roku po vydání ve sbírce zákonů. Do té doby by se úřady měly na změnu připravit. Podle návrhu by nový registr vyšel na 60 milionů, se 142 miliony navíc by mělo počítat i vnitro kvůli vydávání potvrzení o bydlišti.

Související