Vůli k udržení těžby i v případě vyhlášení insolvence na OKD vyjádřil na návštěvě Moravskoslezského kraje premiér Bohuslav Sobotka. Vláda je podle něj ochotná uvažovat o půjčce insolvenčnímu správci, která by alespoň částečný další provoz podniku financovala.

"Ministr průmyslu a obchodu Mládek připravuje finanční posílení státního podniku Diamo, který by poté mohl insolvenčnímu správci půjčit. Nyní ale musíme čekat na rozhodnutí soudu a na případné první kroky správce," uvedl na tiskové konferenci na krajském úřadě Moravskoslezského kraje v Ostravě premiér. Půjčka by kryla především mzdy zaměstnanců.

Vláda má podle premiéra jasný zájem, aby těžba pokračovala. "Těžbu i zaměstnanost chceme udržet. Připravujeme se nyní na varianty možného vývoje," řekl. Těmi jsou v případě vyhlášení insolvence, což lze očekávat příští týden, buď snaha o reorganizaci podniku s nynějším majitelem a managementem, nebo jeho konkurz a rozprodej.

Sobotka, který kraj navštívil s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou se setkal s odboráři, zástupci kraje a manažery z automobilového průmyslu. "Zástupci automobilového klastru přinesli nabídku na 1000 pracovních míst," poznamenal premiér.

Vláda chce podle premiéra také pomoci zmírnit sociální problémy způsobené nevyhnutelným propouštěním, například důl Paskov bude končit bez ohledu na insolvenci.  V Paskově propustí OKD 873 zaměstnanců na podzim tohoto roku. "Jsem rád, že sněmovna schválila dřívější odchody do důchodu pro horníky o sedm let, máme připraveno i 1,5 miliardy na aktivní politiku zaměstnanosti, rekvalifikace, příspěvky na dojíždění," řekl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Změkčit dopady minimálně částečného útlumu těžby by měl i návrh ministerstva průmyslu, o kterém bude ve středu rozhodovat vláda. Týká se příspěvků pro propuštěné horníky a další pracovníky ze společnosti OKD, ale i z desítky dalších firem. Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali 8000 korun měsíčně. Ostatní by měli 7000 korun. Pokud tam byli méně než pět let, pobírali by ho tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba vyplácení prodloužila o tři měsíce. Maximálně by trvala 30 měsíců. Ministerstvo financí je ale proti, podle něj by se měly využít nynější dávky a neměly by se zvedat výdaje rozpočtu.

OKD, které se dostalo do potíží zejména kvůli klesajícím cenám uhlí, jeho přebytkům na světových trzích i kvůli vysokému zadlužení, v insolvenčním návrhu uvedlo, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. I s dodavatelskými firmami v OKD pracuje přes 12 000 lidí, ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším mnoha tisícům pracovníků v navazujících profesích. Podle expertů dodavatelské firmy zaměstnávají nejméně 20 tisíc dalších lidí.

Související