Stát zváží nabídku Severní energetické na převzetí zavřeného Dolu Centrum u Mostu. Důl by stát udržoval pro případ potřeby hnědého uhlí. Řekl to po debatě s odbory a starosty na dole ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

"V žádném případě by nebyla ambice těžit, ale byla by ambice udržovat tento důl pro případ, kdyby vznikla potřeba hnědého uhlí, aby se bylo možné dostat k poměrně velkým zásobám, které jsou pod Horním Jiřetínem a v jeho okolí," uvedl Mládek. Z posledního hlubinného hnědouhelného dolu na severu Čech vyvezli horníci poslední tunu uhlí před měsícem.

Těžba na Dole Centrum byla dlouhodobě pro Severní energetickou ekonomicky nevýhodná. Vzhledem k situaci na trhu nemá podle mluvčí firmy Gabriely Sáričkové Benešové ekonomický význam. "Vláda neumožnila pokračování těžby na ČSA, proto se nemohl dál rozvíjet Důl Centrum, kde jsme si nechávali horníky pro případ prolomení limitů. Zásoba je v něm zajímavá a pro stát může být strategická, proto jsme přišli s nabídkou," uvedla mluvčí. Těžební firma patří podnikatelům Pavlu Tykačovi, Janu Dienstlovi a Tomáši Fohlerovi.

Na podzim vláda rozhodla o prolomení takzvaných limitů těžby na Dole Bílina, kde těží Severočeské doly, a jejich zachování na Dole ČSA. Těžba na Dole ČSA skončí v rozmezí let 2022 až 2025. "Pro tuto vládu debata o limitech skončila. Co udělá příští vláda, to bezpečně nevím, ale předpokládám, že to tak bude i s těmi dalšími vládami," zdůraznil Mládek.

Pokud se těžaři s vládou na převodu Dolu Centrum dohodnou, tak jej zakonzervují, pokud ne, začnou s rekultivací. Převedení na státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ) by znamenalo, že těžař státu dá peníze, které má připravené na rekultivaci. "Sešel jsem se se starosty a primátory z okolí a ti všeobecně tuto variantu podporují," uvedl Mládek.

V době, kdy těžaři ohlásili konec dolu, v něm pracovalo zhruba 330 lidí. "Dnes je to kolem stovky. Část lidí přešla na ČSA, někteří se uplatnili u dodavatelů, někteří skončili na úřadu práce," uvedla Benešová.

Pomoci horníkům má sociální program, který ministr představí ve středu na vládě. "Navržen je po dobu tří let 7000, respektive 8000 korun vyrovnávací příspěvek těm horníkům, kteří by přecházeli do jiných profesí," uvedl Mládek. Na měsíční příspěvek by měli nárok horníci, kteří v dole odpracovali 15 let. Už jednou takový příspěvek dostávali horníci při útlumu těžby uhlí na severu Čech po spuštění jaderné elektrárny Temelín.

Útlum těžkého průmyslu se v 90. letech na severu Čech projevil výrazným růstem nezaměstnanosti, havíři patřili mezi nejpostiženější skupinu obyvatel. Restrukturalizace hnědouhelného průmyslu zasáhla přes 16 000 horníků. Dodnes je Mostecko okresem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi. V dubnu činila 11,5 procenta.