Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal novelu trestního řádu, podle níž bude opět trestná i příprava krácení daně. Novela by také měla zvýšit motivaci lidí k oznamování korupce. Předloha dále upravuje pravidla pro trestní stíhání poslanců, senátorů a ústavních soudců. O prezidentově podpisu informoval Hrad.

Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009. Nyní se do zákona vrací například kvůli potírání takzvaných karuselových obchodů se sankcí až desetiletého vězení.

Podle kritiků, ke kterým patří Svaz průmyslu a dopravy ČR, by úprava mohla vést ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. Svaz tvrdí, že není jasně vymezeno, co je ještě daňová optimalizace a co už příprava krácení daně. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s výtkami nesouhlasil.

Předloha opět zavádí i určitou formu účinné lítosti, která by měla motivovat k oznamování korupce. Nyní hrozí postih oběma stranám, které tudíž nemají zájem úplatkářství odhalit. Novela počítá například s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, který korupci oznámil. Stane se tak v případech, kdy oznamovatel úplatek slíbil jen proto, že o něj byl požádán, a zároveň to nahlásil bez zbytečného odkladu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Novela rovněž upravuje trestní stíhání bývalých zákonodárců poté, co jim skončí mandát a přijdou o imunitu. Nadále platí, že pokud je chce policie obvinit, musí nejprve požádat parlamentní komory o jejich vydání. Pokud nejsou vydáni, dovoluje ústava jejich stíhání až poté, co o funkci přijdou. Novela by měla policii umožnit, aby zajistila důležité důkazy a uchovala je na pozdější dobu, kdy bude moci stíhání obnovit.

Související