V Bosně působí 24 mešit, které se odmítají podřídit autoritě tamní muslimské obce. Fungují tak mimo její dohled a mohou šířit radikální myšlenky, obávají se tamní úřady.

Stát nyní zvažuje, jak s "neoficiálními" mešitami naložit, napsal server Balkan Insight. Pokud se bosenské muslimské obci nepodaří dostat je "pod kontrolu", bude to muset udělat vláda.

Bosna patří mezi evropské země s nejvyšším počtem džihádistů v poměru k počtu obyvatel. Odhaduje se, že z malé balkánské země odešlo na území takzvaného Islámského státu přes 300 lidí, včetně žen i dětí. Zhruba 45 jich zemřelo, dalších 50 se jich patrně vrátilo zpět.

Chceme jen vyznávat naši víru

Během několika posledních měsíců muslimská obec v Bosně kontaktovala 38 nekontrolovaných mešit, které působily ve městech jako Sarajevo, Zenica, Tuzla nebo Bihać. Celkem 14 z nich se rozhodlo začlenit do obce, zbytek to ale po jednáních odmítl.

Rostou přitom obavy, že v podobných mešitách působí verbíři IS nebo imámové, kteří mohou radikalizovat umírněné věřící. To zástupci těchto mešit, kterým se říká "paradžemati", tedy "paramešity", popírají. Tvrdí pouze, že chtějí vyznávat víru "po svém".

Úřady ale sledují dění kolem problematických mešit s obavami. Nyní zvažují své možnosti a je možné, že stát brzy zasáhne. Tamní ministr pro bezpečnost Dragan Mektić potvrdil, že "paradžemati" jsou pro stát "problémem". Představují bezpečnostní hrozbu pro Bosnu i pro celý region, uvedl.

Radikálové se ukrývají v horách

Většina muslimů žijících v Bosně je umírněná. Tamní úřady odhadují, že v zemi s 3,8 milionu obyvatel vyznává radikální islám asi 5000 lidí. Experti ale varují, že počet radikálů stoupá. Důvodem je především neutěšená hospodářská situace v zemi, kde je na 60 procent mladých lidí bez práce.

Podřídit se autoritě muslimské obce odmítlo například vedení mešit ve vesnicích, jako jsou Gornja Maoča nebo Ošve, které jsou ukryté hluboko v kopcích na sever od Sarajeva.

Reportérům z agentury Reuters se právě ve vesnici Gornja Maoča podařilo vyfotografovat obydlí s vlajkami Islámského státu. Policie v oblasti už několikrát provedla razie.

Loni se tamním bezpečnostním složkám podařilo těsně před koncem roku překazit teroristický útok v Sarajevu, který chtěla skupina radikálů provést během novoročních oslav. Podařilo se také zadržet skupinky lidí, kteří mířili na území Islámského státu.

Ministr Mektić kromě toho v médiích připustil, že přímo v Bosně existují výcvikové tábory, kde se radikálové mohou připravovat na džihád.