Jen zlomek z požadovaných více než 23 milionů získal bývalý předseda Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta. Ten uvedenou sumu požadoval jako odškodné za svoje nezákonné trestní stíhání a následnou údajnou dehonestační kampaň, která mu prý zničila kariéru.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Martina Weissová mu ale přiznala jen 15 tisíc korun jako doplatek za služby advokáta.

Za poškození osobnostních práv chtěl Bárta 20 milionů, další tři miliony si nárokuje jako odškodné za nesprávný úřední postup - tedy to, že jej policie nezákonně obvinila. Dalších 350 tisíc požadoval na úhradu své obhajoby. Jen těsně poté, co podal žalobu, mu ministerstvo spravedlnosti dobrovolně zaplatilo 334 tisíc korun.

Nárok má, ale žádal pozdě

Weissová uznala, že Bártovo stíhání bylo nezákonné. A na odškodnění by měl právo. "Je to zřejmé tím pravomocně zprošťujícím rozsudkem. Odpovědnostní titul tady byl dán, protože je tu vznik škody i příčinná souvislost," uvedla.

Jenže Bárta podle ní promeškal lhůtu, která v případě podobných žalob činí šest měsíců. Soud Bártu definitivně očistil v květnu 2013, žalobu ale podal až v říjnu 2014, více než rok poté.

Její argument o promlčení ale Bártův advokát Tomáš Gřivna odmítá. "Zásah do osobnostních práv trval, nemajetková újma se prohlubovala, proto těžko mohla běžet promlčecí lhůta," reagoval Gřivna. A poukázal na to, že o věci navíc poté rozhodoval Nejvyšší soud, který ale dovolání v Bártův neprospěch zamítl.

Podle Gřivny ostatně stát už zásah do Bártových osobnostních práv, způsobených nezákonným stíháním, uznal. Poté, co podal k soudu žalobu, mu ministerstvo spravedlnosti poslalo omluvný dopis. "Také dobrovolně zaplatili 334 tisíc korun," poukázal Gřivna.

Jenže soudkyně poukázala že to, že když se ministerstvo omluví, neznamená to zároveň, že uznává i nárok na finanční zadostiučinění.

Bártova SMS: Chci jít dál

Kromě dvaceti milionů korun odškodnění za nemajetkovou újmu žádal Bárta i tři miliony odškodného za nesprávný úřední postup - tím označuje rozhodnutí o svém stíhání. I to mu soudkyně zamítla. Tentokrát proto, že o nesprávný úřední postup v tomto případě nešlo.

"Orgány činné v trestním řízení postupovaly v souladu se zákony. Pokud soudy uznaly, že to bylo zjevně nedůvodné, neznamená to, že to byl nesprávný úřední postup," řekla.

Soudkyně tak uznala jedinou věc: Náklady na Bártova advokáta během jeho trestního řízení. Protože ministerstvo většinu z jeho požadovaných 350 tisíc dobrovolně zaplatilo hned po podání žaloby, přiznala mu zbylých 15 tisíc korun.

Případ nekončí, Bárta se nejspíše odvolá. "Klient mi už poslal SMS, že chce jít dál," potvrdil  Gřivna. Ten je prý ochoten jít i k Nejvyššímu soudu.  "Aspoň nám narostou úroky," poznamenal.