Protikorupční policie spolu s celníky a finanční správou zasahovala ve společnosti ČKD Praha DIZ, která se podílela na stavbě tunelu Blanka. Informuje o tom server iDnes.cz. Firma patří miliardáři Petru Speychalovi, který je mimo jiné i majitelem hokejové Sparty Praha. Policie prohledávala také areál na pražském Bohdalci, kde sídlí celá skupina ČKD Group.

"Pracovníci týmu Daňová Kobra provádějí úkony trestního řízení v rámci případu, kterým se zabýváme," potvrdil HN mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová uvedla, že jsou nyní ve fázi prověřování, a tak nebudou další detaily zatím komentovat.

Finanční správa podala na firmu zajišťovací příkaz. Její pracovníci tak mohou zadržet peníze nebo majetek ČKD Praha DIZ, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Speychal se prý v posledních měsících zbavoval svého majetku, začátkem roku prodal pozemky ve Vysočanech za 400 milionů korun.

Speychalův advokát Josef Monsport uvedl, že za dva roky vyšetřování policie nikoho neobvinila.

"Přijeli sebrat nějaké materiály, které si podle mě odnesli už před dvěma roky," prohlásil Monsport.

Detektivové podle Lidových novin (LN) dlouhodobě prověřují, zda z firmy nemizí nezdaněné stamiliony korun do daňových rájů. Speychalovo jméno figuruje i v kauze Panamských dokumentů.

"Šetří se podezření z rozsáhlých daňových úniků, které mohly probíhat v dodavatelském řetězci. Celé to souvisí s rozsáhlou akcí z podzimu 2014 u skupiny asi 70 lidí a zároveň s toky peněz do zahraničí, včetně off-shore destinací," uvedl pro LN zdroj blízký vyšetřování.

Speychala policie zadržela při razii už v září 2014, zásah tehdy souvisel s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur. Po podání vysvětlení byl ale podnikatel propuštěn bez obvinění.

Související