Až dosud po každých volbách propukal boj o to, kdo obsadí posty premiéra, ministra financí a vnitra. Po přespříštích sněmovních volbách by to však už mohlo být jinak. Pokud vláda prosadí svůj nápad na vznik spojeného regulátora pro síťová odvětví, tedy od telekomunikací přes energie, železnice až po vodárenství, pak ať premiéruje klidně někdo z nejmenší vládní strany. Boj bude o to, kdo dostane pod kontrolu superregulátora. Je to samozřejmě nadsázka, ale se vznikem nového mocného úřadu raději opatrně.

Je pravda, že v Německu mají podobnou agenturu, která si k poště a telekomunikacím postupně přibrala i další odvětví. Ale jednak to je v Evropě neobvyklé a jednak německý úřad vyrostl organicky během let z někdejšího ministerstva pošt. V Česku by ale v krátké době zanikl Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad, Drážní úřad i sektor vodárenství a vznikl by nový úřad pro všechno. O jeho pozici s extrémní mocí se kromě politických stran budou logicky zajímat všechny mocné podnikatelské skupiny v zemi.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru