Spor o nevrácenou zálohu 100 milionů mezi Agrofertem Andreje Babiše a pekárenskou společnosti European United Bakeries (EUB) nekončí. EUB oznámily, že se odvolají proti pátečnímu verdiktu Městského soudu v Praze, který rozhodl, že lucemburská firma musí vrátit Agrofertu neoprávněně zadržované peníze.

Babiš dal před pěti lety uvedenou zálohu na nákup tuzemské pekárenské dvojky United Bakeries, kterou chtěl spojit se svým Penamem, ale z obchodu sešlo. EUB si i přes neúspěch u soudu stojí za tím, že vzájemnou smlouvu o spojení porušil Babiš. "Stoprocentně se odvoláme," uvedl jeden z majoritních akcionářů EUB Marko Pařík, podle něhož jde o spor akcionářů, který nemá vliv na chod United Bakeries.

O možném spojení se obě firmy začaly bavit v roce 2010. Mezi oběma podniky by byly silné synergie, dohromady měly 25 pekáren v Česku a další více než desítku na Slovensku. "Cílem bylo se spojit a mít velký obrat s menším počtem větších podniků," popsal již dříve Marko Pařík, spoluzakladatel a spoluvlastník United Bakeries.

Jenže sloučením jedničky a dvojky trhu by vznikl moloch. Plánované spojení dvou obřích pekárenských skupin se nelíbilo ani obchodním řetězcům. Případ proto posuzovaly antimonopolní úřady jak v Česku, tak na Slovensku.

Zatímco český úřad souhlas dal s podmínkou, že Agrofert se zbaví čtyř pekáren, ten slovenský neustále oddaloval rozhodnutí. Podle něj by měl nový kolos příliš velký podíl na trhu.

V červenci 2012 European United Bakeries oznámily s poukazem na liknavost slovenských úřadů, že ke spojení nedojde.

"Protože slovenský antimonopolní úřad do dnešního dne nevydal rozhodnutí, nemohla být transakce dokončena a zaplacena," uvedl tehdy mluvčí United Bakeries.

Sám Pařík následně v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že je jednání s Babišem připravilo o stovky milionů.

Kvůli očekávané fúzi se totiž podle něj "naivně" otevřeli, Babiš od nich získal informace a přetáhl jim obchodní partnery. A pro firmu to údajně znamenalo stamilionové škody.

Související