HN: Co říkáte na to, že prezident Miloš Zeman pověřil svého mluvčího Jiřího Ovčáčka setkáním s předsedou Alternativy pro Německo?

Za prezidenta Václava Havla by se to nikdy nestalo. Že by něčím takovým pověřil prezident svého mluvčího, to by bylo nemyslitelné. On by ani nedopustil, aby někdo takový přišel na Hrad.

HN: Opravdu?

Opravdu. Pamatuji si, že když prezident jezdil do Bavorska, tak se s ním chtěli sejít sudetští Němci. A on mluvil o tom, že z diplomatického hlediska není takové setkání možné. Dokonce když se chtěl s prezidentem sejít bavorský premiér, pan prezident Havel reagoval tak, že je pro něj partnerem kancléř nebo prezident.

HN: Vzpomínáte často na prezidentské období Václava Havla a srovnáváte ho se současným děním na Hradě?

Vzpomínám často. Navíc mám velký archiv, ve kterém mám mnoho dokumentů, včetně pokynů pro prezidenta, projevy a další věci, které zpracovávám pro Knihovnu Václava Havla. Takže i proto jsem stále v minulosti a mohu ji srovnávat se současností.

HN: A jak vám toto srovnání vychází? Co říkáte na nejbližší spolupracovníky prezidenta Zemana, tedy na kancléře Vratislava Mynáře a hlavního poradce Martina Nejedlého?

Vrána k vráně sedá. Hodně bych se divil, kdyby měl prezident Zeman blízko sebe vytříbené intelektuály. On má kolem sebe lidi, kteří mu vyhovují. Kdyby je nechtěl, mohl je dávno vyhodit. Pokud jde ale o mluvčího Jiřího Ovčáčka, možná se mu trochu křivdí. On prostě dělá svou práci a věřím, že se někdy i zapotí, když vysvětluje výroky a činy prezidenta. Holt je loajální prezidentovi.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

HN: Pověření mluvčího k setkání s předsedou Alternativy pro Německo, stejně jako to, že kancléř Mynář je bez prověrky a pan Nejedlý prohrál soud o mnoho milionů, ukazují, že prezident Zeman přišel s "novou kulturou". Neobáváte se, že tradice, kterou založil a pěstoval prezident Havel, tak skončila v nenávratnu?

To si nemyslím. Teď jsme v minusu, ale bude velmi záležet, kdo bude dalším prezidentem a na jakou tradici naváže. Vliv má ale určitě i to, že prezident Zeman byl volen přímo.

HN: Vy jste byl příznivec přímé volby?

Nebyl. V případě přímé volby vítězí bohužel populismus, což se ukázalo i v tomto případě. Strany tak dlouho slibovaly přímou volbu, až ji musely odhlasovat. Když ale mají lidé možnost referenda v zemi, kde demokracie kontinuálně mnoho let nebyla, je to riskantní. A v našem případě se to ukázalo.

Související