Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s výtkami premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně čerpání evropských fondů.

Sobotka žádal v dopisu od ministra vysvětlení, proč nebyl minulý týden na jednání o fondech, a vyčetl mu, že jeho úřad nezpracoval důležitý dokument. Babiš v odpovědi odmítl, že ministerstvo financí způsobuje největší překážky pro úspěšné čerpání strukturálních a investičních fondů.

"Tuto tezi odmítám, protože je zcela nepravdivá, a považuji za skandální, že informace o ní mají k dispozici média dříve než ministr financí," napsal Babiš v odpovědi, kterou médiím poskytla jeho spolupracovnice Lucie Kubovičová. Z jednání Rady Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) se ministr, jak uvedl, řádně omluvil, zastoupit ho byl připraven odborný náměstek.

Babiš navíc poukázal na to, že jelikož rada projednává zásadní odborné otázky ohledně auditního orgánu, který je na něm nezávislý, nepokládá svou účast za vhodnou ani účelnou. "Skutečnost, že podle Statutu Rady ESIF je účast ministra nezastupitelná, považuji za zcela nelogickou," napsal ministr.

Babiš také zdůraznil, že auditní orgán ministerstva provádí prověrky ověření nastavení operačních programů prioritně. Případná prodlení působí podle něho opožděné přípravy řídicích orgánů, například ministerstev průmyslu a obchodu, školství a pro místní rozvoj. Dokument k centralizované správě finančních nástrojů je od pondělí ve vnějším připomínkovém řízení.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Záleží teď především na aktivitě řídicích orgánů a zejména na ministerstvu pro místní rozvoj jakožto gestorovi monitorovacího systému, zda a kdy ČR začne čerpat finanční prostředky ESIF," dodal Babiš.

Předseda hnutí ANO se v den porady o dotacích sešel s lékaři v karlovarské nemocnici, o čemž informoval na sociálních sítích. Na jednání o dotacích chyběli podle serveru iHNED.cz, jenž na Sobotkův dopis Babišovi v úterý upozornil, i další ministři. Premiér proto svolal na 1. června mimořádné jednání na toto téma.

Související