Egyptská armáda v pátek našla trosky letadla společnosti EgyptAir, které se ve čtvrtek zřítilo ve Středozemním moři. Armáda v pátek podle egyptské televize informovala, že na trosky a osobní věci pasažérů narazila zhruba 290 kilometrů severně od egyptské Alexandrie. Informaci na Twitteru potvrdila i letecká společnost. Řecké ministerstvo obrany později doplnilo, že Egypťanům se podařilo najít zavazadla, sedačky z letounu i první ostatky pasažérů, a to osm kilometrů od místa, kde letoun zmizel z radarů. Nyní vojáci pátrají po černé skříňce airbusu.

Řecký ministr obrany Panos Kammenos na tiskové konferenci upřesnil, že podle nejčerstvějších zpráv z egyptského krizového štábu se pátracím týmům podařilo lokalizovat nejméně dvě sedadla z havarovaného letounu, jedno či více zavazadel a část lidského těla. Egyptský ministr pro civilní letectví Šaríf Fathí řekl, že se nenašli žádní přeživší. "Každý, kdo šíří informace o přeživších nebo jakékoli další informace týkající se letounu si zahrává s lidskými city," varoval Fathí.

Pátrací týmy už ve čtvrtek objevily na hladině moře u řeckého ostrova Karpathos plovoucí předměty, nakonec se ale nepotvrdilo, že by šlo o pozůstatky havarovaného Airbusu A320, na jehož palubě bylo 66 lidí.

Pátrací týmy zatím stále hledají také černou skříňku. Zcela nejasná tak zůstává příčina zřícení stroje z výšky více než deseti kilometrů během čtvrtečního letu z Paříže do Káhiry. Spekuluje se o technické závadě, chybě pilota nebo teroristickém útoku.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí krátce po zprávě o nálezu částí letadla kondoloval rodinám obětí. Mezi pasažéry bylo 30 Egypťanů, 15 Francouzů i občané dalších zemí.

Objevují se také informace o konkrétních obětech leteckého neštěstí. Podle serveru BBC Online jsou mezi nimi 40letý Brit Richard Osman, jemuž se na konci dubna narodila druhá dcera, nebo čadský občan, jenž byl na cestě do vlasti, kde mu právě zemřela matka. Podle francouzských médií byla na palubě i čtyřčlenná rodina z Angers na severozápadě Francie. Kanadská média hovoří také o matce tří chlapců Marwě Hamdyové, původem z Kanady.

Aerolinky v pátek oficiálně zveřejnily jména dvou pilotů zmizelého letadla. Byli jimi Muhammad Šukajr a Muhammad Assím. Oba byli zkušení, Šukajr měl nalétáno přes 6275 hodin, z toho zhruba 2100 hodin na stroji Airbus A320. Kopilot měl nalétáno 2766 hodin.

Některé rodiny egyptských cestujících z MS804 uspořádaly symbolické pohřby svých blízkých, protože muslimové musí zemřelé pohřbít co nejdříve. Pozůstalí jsou v obtížné situaci, protože nevědí, zda se těla příbuzných podaří někdy najít.

Do pátrání po zříceném stroji se v pátek brzy ráno zapojila řecká letadla. Na místě jsou i řecké a egyptské lodě, pomáhá také britské námořnictvo. Obrázek o tom, kam stroj dopadl, může dokreslovat zpráva Evropské kosmické agentury (ESA). Ta zveřejnila satelitní snímky, na nichž je podle všeho vidět dva kilometry dlouhá ropná skvrna. Na snímku ze čtvrtka je skvrna podle agentury Reuters asi 40 kilometrů jihovýchodně od místa posledního kontaktu s letadlem.

Egyptský ministr pro civilní letectví Fathí ve čtvrtek připustil, že existuje větší pravděpodobnost, že za pádem letadla stojí spíše než technická závada teroristický útok. Také on však zdůraznil, že by nikdo neměl dělat ukvapené závěry. O možném teroristickém útoku hovořil i šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

Nejmenovaný představitel ministerstva obrany USA uvedl, že citlivý systém satelitů snímajících infračervené spektrum žádný výbuch v místě letu stroje nezaznamenal. Podle Pentagonu důkazy dosud nejsou a zatím je příliš brzy na vyloučení jakékoli příčiny.

Francouzští policisté už například vyslýchají kolegy, kteří ve středu večer hlídkovali na pařížském letišti Charlese de Gaulla, odkud vzlétl Airbus linky MS804. "Jsme teprve na začátku," řekl nejmenovaný zdroj agentuře Reuters.

Podle francouzského leteckého experta Jeana-Paula Troadeka na palubě patrně došlo k výbuchu. Podle něj to vyplývá z toho, že posádka podle všeho neměla čas reagovat na krizovou situaci a nevyslala nouzové hlášení. Francouzská média si kladou otázku, zda v případě teroristického útoku neselhala Francie ve svých bezpečnostních opatřeních, protože letoun na lince do Káhiry startoval z pařížského mezinárodního letiště.

Letové údaje ukazují, že na palubě letadla společnosti Egyptair byl krátce před jeho zřícením detekován kouř. Informovala o tom televize CNN, která k těmto údajům získala přístup prostřednictvím svého egyptského zdroje. Nejmenovaný představitel Spojených států nicméně podle agentury Reuters tuto informaci označil za nepotvrzenou zvěst.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Zástupci francouzské vlády zdůraznili, že pokud jde o příčiny zřícení, ve hře je dál celá řada možností a je třeba je posuzovat "s nejvyšší opatrností". "Neexistuje naprosto žádný náznak, který by ukazoval na příčinu (havárie)," řekl dnes televizní stanici France 3 francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Náměstek francouzského ministerstva dopravy Alain Vidalies v rozhlasové stanici France Info upozornil, že žádná z teorií zatím nemá při vyšetřování přednost.

Francie vyslala do Káhiry experty na vyšetřování leteckých havárií a zástupce společnosti Airbus, výrobce zříceného letounu.

Aerolinky EgyptAir se neocitají v centru pozornosti poprvé. Koncem března se jejich Airbus A320 stal terčem únosu, když psychicky labilní muž s atrapou bomby posádku přinutil k přistání v kyperské Larnace. V roce 1999 zmizel z radarů Boeing 767 společnosti EgyptAir na lince z New Yorku do Káhiry a zřítil se do Atlantiku i s 217 lidmi na palubě. Příčina dosud nebyla objasněna, vyloučena není ani sebevražda kopilota.