Policie předala centrum Klinika oprávněnému vlastníkovi. Tím je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Aktivisté budovu nechtěli opustit a skandovali "Hanba státu!" a "V solidaritě je síla".

Pražská policie prohledávala kvůli nahlášené bombě sociální centrum Klinika na pražském Žižkově. Aktivisté, kteří v centru působí, to uvedli na Facebooku, informaci potvrdil i mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Během odpoledne dorazil do redakcí některých médií e-mail, v němž neznámý odesilatel oznámil uložení několika nástražných výbušných zařízení v budově Kliniky v Jeseniově ulici i jejím okolí. Podle aktivistů text vyznívá jako by byl psán členy či členkami kolektivu. "Toto rozhodně popíráme. Jedná se o další dějství v kampani proti našim sociálním a politickým aktivitám," řekl zástupce Kliniky Ort.

Na místo proto vyrazili policisté i hasiči. "Provádíme pyrotechnikou prohlídku jak té budovy, tak přilehlého okolí. Opatření se nedotklo obyvatel přilehlých domů, ale okolní ulice jsou uzavřeny," řekl Hulan. Akci podle informací z místa přihlíželi zástupce ÚZSVM a starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Evakuace Kliniky nebyla nutná, lidé, kteří v ní pobývali, ji dobrovolně sami opustili, uvedl Hulan. Nyní asi 20 aktivistů postává za policejní páskou. "Doufáme, že to policie nevyužije k tomu, abychom se nesměli vrátit," řekl zástupce Kliniky Jakub Ort. Podle názoru aktivistů soud ještě nerozhodl o platnosti smlouvy o pronájmu, mají tudíž nárok budovu užívat, míní.

Centrum zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili.

V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Situace se poté vyostřila a začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Aktivisté tam však nadále zůstávají.

Související