Bezpilotní letouny americké armády v sobotu zaútočily na vůdce afghánského hnutí Tálibán mullu Muhammada Mansúra a zřejmě ho zabily. Mansúrovu smrt potvrdily afghánská vláda a afghánská tajná služba, stejně jako vysoký představitel Tálibánu. Od Pentagonu zatím oznámení Mansúrovy smrti nezaznělo, útok na něj ale americké ministerstvo obrany potvrdilo. Také vedení Tálibánu se k americkému útoku a k Mansúrově zabití oficiálně nevyjádřilo. Pákistánská vláda pochybuje, že zabitý muž byl Mansúr a útoky USA kritizovala.

Vysoký velitel Tálibánu mulla Abdul Rauf agentuře AP řekl, že Mansúr zahynul při americkém náletu "v pohraniční oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem".

Afghánský premiér Abdulláh Abdulláh v prohlášení zveřejněném na twitteru uvedl, že "vůdce Tálibánu Mansúr byl zabit při náletu bezpilotního letadla... Jeho auto se stalo terčem útoku v Dahl Bandinu," oblasti v pákistánské provincii Balúčistán těsně za hranicí s Afghánistánem, citovala z Abdulláhova upřesnění agentura Reuters.

Pákistánské ministerstvo zahraničí kritizovalo Spojené státy, že neinformovaly pákistánskou vládu o útoku bezpilotními letadly na pákistánském území a útok označily za porušení svrchovanosti. Pákistán si také není jist, zda obětí útoku byl opravdu Mansúr. Podle něj hlavní oběť útoku nebyla zatím identifikována, měla pákistánský pas na jméno Valí Muhammad a právě se vrátila z Íránu.

Pokud se Mansúrova smrt potvrdí, bude to mít důsledky pro zablokovaná mírová jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou. Mělo by to dopady i na samotný Tálibán, jehož některé soupeřící frakce Mansúra jako nejvyššího vůdce odmítají. Úder naznačuje posun americké vlády k rozhodným zásahům při řešení situace v Afghánistánu, kde Tálibán kontroluje největší území od roku 2001, kdy jeho vládu svrhla intervence Američanů a jejich spojenců.

Kerry: Mansúr byl hrozbou pro Američany, Afghánce i mír

Americký nálet potvrdil v neděli na tiskové konferenci v Barmě i ministr zahraničí John Kerry a prohlásil, že  "Spojené státy včera (v sobotu) provedly v odlehlé oblasti u afghánsko-pákistánských hranic přesný vzdušný úder zaměřený na vůdce Tálibánu mullu Mansúra. Mansúr představoval pokračující, bezprostřední hrozbu" pro americký personál a Afghánce, citovala agentura Reuters Kerryho prohlášení na tiskové konferenci v Neipyijtu.

Pokud se Mansúrova smrt potvrdí, bude to mít důsledky pro zablokovaná mírová jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou. Mělo by to dopady i na samotný Tálibán, jehož některé soupeřící frakce Mansúra jako nejvyššího vůdce odmítají. Úder naznačuje posun americké vlády k rozhodným zásahům při řešení situace v Afghánistánu, kde Tálibán kontroluje největší území od roku 2001, kdy jeho vládu svrhla intervence Američanů a jejich spojenců.

"Výsledky útoku stále hodnotíme a více informací poskytneme, až budou k dispozici," oznámil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Podle činitele amerického ministerstva zahraničí ale přišel při útoku o život Mansúr a zřejmě i někteří další bojovníci Tálibánu.

Americký činitel agentuře AP řekl, že útok několika dronů na muže, kteří jeli ve vozidle na pákistánské straně hranice, schválil prezident Barack Obama. Útok nastal kolem šesté hodiny ranní na východě USA (12:00 SELČ).

Vůdce afghánského Tálibánu mulla Muhammad Mansúr
foto: Reuters

0521SIN601 USA AFGHANISTAN TALIBAN PENTAGON 0521 11

Mulla Mansúr nahradil teprve loni v létě v čele islamistických radikálů mullu Muhammada Umara, jehož utajovanou smrt Tálibán potvrdil loni v červenci až po dvou letech. Mansúr byl předtím Umarovým nejbližším poradcem. Jeho nástup do čela Tálibánu ale vyvolal uvnitř organizace rozkol a řada tálibánců přešla ke konkurenčním a extrémnějším organizacím typu Islámský stát.

Pentagon označil Mansúra za "překážku míru a smíření mezi vládou Afghánistánu a Tálibánem". Podle ministerstva byl vůdce Tálibánu aktivně zapojen do plánování útoků proti afghánským a spojeneckým silám. Mluvčí Pentagonu Cook uvedl, že Mansúr ostatním vůdcům Tálibánu zakazoval účast na mírových jednáních.

Členové amerického Kongresu útok ocenili. Demokrat Adam Schiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby, řekl, že kdyby se Mansúrova smrt potvrdila, byla by to pro Tálibán velká rána, ne ale taková, aby se USA mohly z konfliktu v zemi stáhnout. Republikán John McCain uvedl, že "ze spravedlivého konce" vůdce Tálibánu má radost, vyzval ale koalici k dalším útokům na toto hnutí.

Tálibán uchvátil v Afghánistánu moc v roce 1996 a zavedl v zemi diktaturu na základě islámského práva šaría. Téměř 15 let po jeho svržení je však v zemi stále kolem 13 000 zahraničních vojáků, i když většina z nich se zabývá výcvikem příslušníků domácí armády a policie.