Penzijní fondy, v nichž si na přilepšení k důchodu spoří více než 4,1 milionu lidí, loni splnily svůj hlavní úkol a překonaly inflaci.

Rozdíl mezi jednotlivými společnostmi je ale veliký - od 0,4 procenta u společnosti Conseq do 1,4 procenta u Penzijní společnosti České pojišťovny.

Výnosy pěti z osmi penzijních společností se dostaly nad jedno procento a jsou tak zhruba na úrovni nejlepších spořicích účtů na trhu.

V meziročním srovnání si ale fondy pohoršily. Hlavním důvodem jsou nižší výnosy z českých státních dluhopisů, v nichž mají penzijní fondy uloženou významnou část peněz. Jejich výnosy pokračovaly v meziročním poklesu a u některých z nich se dostaly do záporu. Například Penzijní společnost České spořitelny ukládá do českých státních dluhopisů zhruba 46 procent vkladů klientů v transformovaných fondech.

V příštích letech budou výnosy dál mírně klesat a nejlepší fondy by se měly pohybovat kolem jednoho procenta. Penzijním společnostem totiž postupně dobíhají dříve investované peníze s vyššími výnosy. "Nové prostředky jsou investovány s nízkým výnosem a výnosy budou postupně klesat," říká Tomáš Vystrčil, viceprezident Asociace penzijních společností ČR.

U takzvaných transformovaných fondů, které mají vzhledem ke garanci minimálně nulového zhodnocení (nemohou jít do minusu) omezené možnosti investování, je jejich hlavním cílem porazit inflaci a uchovat tak reálnou hodnotu úspor. O jistý výnos do zhruba čtyř procent ročně se pak stará státní příspěvek. 

Kdo má u penzijních fondů zájem o vyšší výnos, může v rámci třetího pilíře zvážit přestup ze "starého" transformovaného fondu do "nového" účastnického fondu. Musí ale počítat s tím, že hodnota peněz v těchto fondech může kolísat – neposkytují totiž garanci alespoň nulového zhodnocení.

Za dvacet let nad inflací

Penzijní společností plní svou funkci u transformovaných fondů i dlouhodobě. Ukazuje to následující tabulka, ve které jsou průměrná zhodnocení v jednotlivých fondech za dvacet let fungování penzijního připojištění. Průměrnou inflaci v tomto období těsně neporazil jen fond od Penzijní společnosti České spořitelny.

Penzijní společnost Průměrné zhodnocení
Generali * 4,77 %
NN (dříve ING) 4,54 %
AXA 4,48 %
České pojišťovny 4,27 %
ČSOB ** 4,23 %
Komerční banky 4,22 %
Inflace 3,79 %
České spořitelny 3,66 %

V tabulce není penzijní fond od skupiny Allianz, který také v dlouhém čase inflaci výrazně poráží. Allianz na trh vstoupila až v roce 1997 a od té doby má její fond průměrný roční výnos 3,85 procenta, zatímco průměrná inflace v tomto období dělala 3,22 procent.

Poslední z penzijních společností Conseq je se svým transformovaným fondem na nule. Conseq v roce 2013 koupil penzijní fond od společnosti Aegon, která na trh penzijního připojištění vstoupila v roce 2007. Od té doby fond připisoval ročně v průměru 2,14 procenta, což odpovídá průměrné inflaci v letech 2007 až 2015.

Čisté roční výnosy (průměrný roční výnos - průměrná roční inflace) transformovaných fondů za období 1995 až 2015

Penzijní společnost Průměrný roční čistý výnos
Generali * 0,98 %
NN (dříve ING) 0,75 %
AXA 0,69 %
Allianz 0,63 %
České pojišťovny 0,48 %
ČSOB ** 0,44 %
Komerční banky 0,43 %
Conseq 0 %
České spořitelny - 0,13 %
Související