Podnikatel Pavel Tykač nabídl, že odkoupí společnost OKD, která je od začátku května v insolvenci. Informoval o tom ministr průmyslu Jan Mládek. Horničtí odboráři podle České televize doplnili, že Tykač je součástí skupiny, kterou kromě něj tvoří ještě oni a podnikatel René Holeček.

Tykač, který mimo jiné vlastní hnědouhelné doly, tvrdí, že je v jeho zájmu zachování celého oboru. "A kdybych nebyl přesvědčen, že minimálně část OKD může existovat, tak bych nabídku odborů účastnit se na tomto projektu s díky odmítl," řekl podle České televize. Tykač ovládá skupinu Czech Coal a má i rozhodující slovo ve společnosti Severní energetická. Dravec, jehož jméno se často skloňovalo ve spojení s investiční skupinou Motoinvest, která mimo jiné kontrolovala podíl i ve vytunelovaných CS fondech, je řazen do pětice nejbohatších Čechů. Policie podezírala Tykače z krádeže více než miliardy korun z CS Fondů, neshromáždila však přesvědčivé důkazy a stíhání tak bylo nakonec zastaveno.

Spolu s Tykačem se do pokusu o získání OKD zapojil René Holeček, dřívější majitel společnosti Čechofracht, který nyní vlastní pětinu v soukromém železničním dopravci AWT. Podíl získal při prodeji Čechofrachtu a akcionářem zůstal i poté, co AWT ovládl polský dopravce PKP Cargo. Holeček, jeden z bývalých šéfů Třineckých železáren, též ovládá Českou zbrojovku.

Posun v situaci kolem OKD vítá i předseda odborové konfederace. "Je tu poprvé investor, který říká, že má o OKD zájem a dal slib, že firmu koupí. Zásadní je ale rozhodnutí insolvenčního správce, který má poslední slovo," řekl předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula. 

Středula sám spolupráci s Tykačem nevyjednával, tu dohadovali lidé z Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu v čele s Janem Sábelem.

"Naším společným zájmem je podílet se na přípravě restrukturalizačního plánu s cílem zajistit co možná nejplynulejší fungování OKD, zajištění maximální možné zaměstnanosti a vytvoření podmínek pro další existenci OKD v řádu roků," uvedl v pondělí předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Odbory uvedly, že nabídku Tykače a Holečka vítají. Horníci údajně nechtějí, aby do OKD vstupoval někdo zvenčí.

Spoluúčast odborů na případném podniku s Tykačem v tuto chvíli odbory neřeší. "Nám jde o zajištění provozu OKD, aby mohlo dojít k restrukturalizaci," řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. Obavou odborářů je, že pokud OKD nebude fungovat v době zasedání věřitelského výboru, mohl by jí poslat do insolvence a zahájit rozprodej majetku. Insolvenční správce Lee Louda chystá zasedání výboru 10. srpna.

Stát dostal nástroj, jak do situace v OKD mluvit

Karty ve hře o OKD zamíchá také fakt, že firma poprvé neuhradila část závazků vůči státu. "Stát se stal věřitelem OKD, firma nezaplatila část sociálního pojištění. Pohledávka je ve výši zhruba 70 milionů korun," řekl po jednání s odbory ministr Mládek. To státu dá možnost zapojit se do jednání o budoucnosti OKD i z pozice věřitele.

"Ze sociální správy přišla informace, že OKD zaplatilo sociální pojištění za platy zaměstnanců jenom zčásti, jenom tu menší část, kterou takzvaně platí zaměstnanec sám, a nikoliv tu část, kterou platí zaměstnavatel," uvedl Mládek. Dodal, že stát tyto pohledávky u insolvenčního správce samozřejmě přihlásí.a 

Zatím není jasné, zda , že horníci výplatu za měsíc květen dostanou. Pokud by peníze nepřišly, hrozí šéfa odborové konfederace Josefa Středuly nekontrolovatelné protesty.

OKD na sebe na začátku května podalo insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun.

Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.