Anonym v úterý opět nahlásil bombu ve státní budově na pražském Žižkově obsazené aktivisty ze sociálního centra Klinika. Po prohledání objektu policie žádnou bombu nenašla.

V domě ale zůstalo několik aktivistů sociálního centra Klinika. Podle prohlášení aktivistů na Twitteru se připoutali k sudům s betonem. Tuto skupinu již policisté před 22:00 vyvedli a převezli na policejní služebnu, protože se podle policie dopustila přestupku. Další čtyři lidé se dostali na střechu, odkud se je policisté a hasiči pokoušejí sundat s pomocí plošiny. Podle informací z místa policisté s aktivisty vyjednávají, aby ze střechy slezli.

Aktivisté už museli budovu opustit kvůli výhrůžce bombou v pátek, policie pak objekt předala majiteli, jímž je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté se pak ale do budovy znovu dostali.

Podle přihlížejících na místě policisté zadrželi až šest lidí, včetně zástupce aktivistů Jakuba Orta. Jeden ze zadržených například s několika dalšími lidmi bránil průjezdu hasičského vozu. Policie informace o zadržených nepotvrdila.

Na místo dorazily desítky policistů, včetně těžkooděnců, a také hasiči. "Osoby, které byly uvnitř budovy a kterých se výhrůžka týká, byly opakovaně vyzvány, ať budovu opustí, a byl jim sdělen důvod opatření. Tedy že jsme obdrželi oznámení o uložení nástražného výbušného systému," oznámil Hulan. Aktivisté, kteří z domu odešli, podle něj nebyli nijak perzekvováni. 

Podle pyrotechniků nebylo nebezpečí tak velké, aby bylo nutno evakuovat i domy v okolí Kliniky. Policisté ale lidi v okolních domech upozornili, aby se raději nezdržovali u oken, a vyklidili prostranství kolem Kliniky. Za policejními páskami a v okolních ulicích se mezitím sešly desítky přihlížejících.

Při pátečním zásahu, kdy policisté všechny lidi z budovy vyvedli, objekt prohledali a bombu nenašli. Dům pak předali ÚZSVM. V úterý budou podle Hulana postupovat stejně. "Bude to probíhat ve stejném duchu, protože nemáme podle zákona na výběr. Vždy, když se děje takové opatření, musíme předat objekt po jeho prohlédnutí oprávněnému majiteli," uvedl.

Okolnosti nahlášení bomby byly podle něj stejné jako v pátek. "Opět je časově určená, opět je anonymní a opět zaslaná e-mailem," řekl. Anonym tvrdil, že je bomba načasovaná na 19:45. Již po pátečním oznámení sdělil Hulan, že policie po autorovi výhrůžky pátrá kvůli šíření poplašné zprávy.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Centrum Klinika zahájilo činnost předloni, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici bez povolení obsadili aktivisté. Později dům získali od ÚZSVM k bezplatné výpůjčce a svépomocí ho opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později i sbírka oblečení pro uprchlíky. Letos v únoru na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci.

Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Po pátečním vyklizení domu kvůli bombě ÚZSVM aktivistům oznámil, že opětovné vniknutí do budovy bude považovat za protiprávní a požádá o součinnost policii. Aktivisté sice hned poté veřejně prohlásili, že dům zase obsadili, ale ÚZSVM policii podle informací z víkendu o zásah nepožádal. Pražská radnice oznámila, že bude jednat o nákupu či výměně objektu a následné rekonstrukci domu se zachováním centra Klinika.

Související