Česko dodnes přesně netuší, kolik lidí vlastně zahynulo za nacistického a komunistického útlaku. Oběti v masových hrobech, z nichž největší je v pražských Ďáblicích, nebyly nikdy přesně spočítány, natož pojmenovány.

Tisíce rodin v zemi tak stále neví, kam přesně položit svému blízkému věnec či květinu.

Aktivita senátorů, podporovaná ministry obrany a kultury, to má změnit.

Nejznámějším případem masového pohřebiště, kde podle odhadů může ležet až 14 tisíc těl, jsou pražské Ďáblice. Právě odtud experti před dvěma lety vyzvedli a identifikovali ostatky známé oběti komunistického režimu, číhošťského faráře Josefa Toufara. Jenže Toufar je jen jednou z nemnoha výjimek. Nejen v Ďáblicích. Podobných masových hrobů, v nichž leží bez jména lidé, kteří zahynuli za druhé světové války nebo během komunistického útlaku, je v zemi mnoho. 

Senátoři prosazují, aby byly ostatky obětí totalitních režimů exhumovány a identifikovány. Současně žádají, aby stát místa masových hrobů prohlásil za národní kulturní památku.

Ministerstvo kultury chce do konce roku předložit vládě návrh na prohlášení ďáblického hřbitova za národní kulturní památku. Senátoři z Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice se 21. června sejdou s několika ministry a experty, aby se dohodli na možnosti přípravy nového zákona.

"Zatím máme zákon jen o válečných hrobech, který je příliš specifický. Měl by vedle něho vzniknout nový zákon, který se bude zabývat i hroby obětí totalitních režimů, o které by se stejně jako o hroby válečných hrdinů měl starat stát," uvedl historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Míst, kterých by se nový zákon týkal, bude zřejmě více než stovka. Podle dosavadních zdrojů Češi i Slováci po válce otevřeli 124 masových hrobů a exhumovali více než 4000 obětí. Dodnes ale byla objevena řada dalších.

Zákon by se měl týkat i romského pracovního tábora v Letech u Písku, kde zemřelo přes tři sta Romů a na jehož místě dodnes stojí vepřín. Stejně tak by měla být důstojně označena i místa, kde leží Němci. Ať už němečtí vojáci nebo ti, kteří zahynuli při divokém odsunu.

Související