Nejpopulárnějším politikem je nadále ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, příznivě ho vnímá 60 procent lidí. Na druhé místo se s 53 procenty vrátil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, těsně za ním jsou ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a obrany Martin Stropnický (ANO), který byl v předchozím průzkumu druhý. Vyplývá to z květnového průzkumu, jehož výsledky poskytla agentura STEM.

U první trojice politiků se hodnocení proti březnovému průzkumu zlepšilo, u Stropnického se nezměnilo. "U žádného politika či političky zařazených do průzkumu není patrné výraznější snížení podílu pozitivních názorů," uvedl STEM. Mírný pokles Babišovy popularity zaznamenaný v březnu se aktuálními čísly nepotvrdil, dodala agentura.

Stejně jako hodnocení předsedů nejsilnějších politických stran se podle STEM poněkud zlepšilo vnímání i dalších členů vlády a u ostatních se většinou nezhoršilo. Naznačuje to, že vládu jako celek nyní veřejnost vidí relativně pozitivně, uvedla agentura. "Z dalších zjištění květnového průzkumu STEM vyplývá, že více než polovina veřejnosti hodnotí práci současné vlády za poslední období příznivě," doplnili autoři průzkumu.

Ze členů kabinetu si nejvýrazněji polepšil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) o osm procentních bodů na 32 procent a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) o šest bodů na 33 procent.

Z předsedů sněmovních politických stran má nejnižší hodnocení Miroslav Lidinský (Úsvit) s 13 procenty, tři pětiny občanů ho ale neznají, upozornil STEM. Následuje Miroslav Kalousek (TOP 09) s 15 procenty a Petr Fiala (ODS) s 24 procenty. Všem třem ale podíl lidí, kteří je vnímají pozitivně, proti březnu vzrostl.

Vyšší než v březnu je také příznivé hodnocení předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, vzrostlo z 29 na 33 procent. Šéfovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiovi Okamurovi se zlepšilo z 34 na 38 procent. Mírné oslabení jeho popularity z března se nepotvrdilo, uvedli autoři průzkumu. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zůstal na březnových 36 procentech.

Vůbec největší nárůst popularity zaznamenal předseda STAN Petr Gazdík z 21 procent v březnu na květnových 30 procent.

Průzkum popularity STEM se zaměřuje na předsedy a místopředsedy parlamentních politických stran a na všechny členy české vlády. Naposledy se ho mezi 4. a 13. květnem zúčastnilo 1292 lidí starších 18 let.

Pořadí popularity politických osobností (v procentech):

Politik Březen 2016 Květen 2016
Andrej Babiš (ANO) 56 60
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 50 53
Milan Chovanec (ČSSD) 50 52
Martin Stropnický (ANO) 51 51
Lubomír Zaorálek (ČSSD) 41 43
Michaela Marksová (ČSSD) 35 40
Tomio Okamura (SPD) 34 38
Dan Ťok (za ANO) 35 38
Karla Šlechtová (ANO) 34 36
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) 36 36
Související