Senát ve čtvrtek neschválil ústavní novelu, která měla dát Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) právo prověřovat hospodaření s veřejnými prostředky.

NKÚ měl získat možnost kontrolovat obce, kraje i firmy s jejich majetkovou účastí či podílem státu. Horní komora vládě doporučila, aby novelu předložila znovu, ale souběžně s návrhem na odstranění duplicit kontrolních systémů.

Tuto podmínku by mohl splnit zákon o řízení a kontrole veřejných financí, jehož návrh předložilo ministerstvo financí tento měsíc Legislativní radě vlády.

Pro schválení ústavní novely hlasovalo 37 ze 68 přítomných senátorů většinou z vládní koalice, ale i za Stranu zelených nebo z klubu Strany práv občanů a komunistů. K přijetí byla ale třeba třípětinová většina, tedy aktuálně nejméně 41 hlasů vzhledem k tomu, že šlo o změnu ústavy. Sněmovna kvůli tomu nemůže Senát přehlasovat. Návrh na přímé zamítnutí novely podpořilo jen deset senátorů. Následné nezbytné zamítnutí prováděcího zákona, které bude muset ještě potvrdit Sněmovna, získalo o 30 hlasů více.

Ústavní novela čekala na rozhodnutí horní komory dva roky, mimo jiné kvůli tomu, že senátoři chtěli mít k dispozici i prováděcí zákon. Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) marně senátory ujišťoval o tom, že NKÚ nebude kontrolovat účelnost a efektivnost hospodaření obcí, což by bylo zásahem do ústavního práva na samosprávu územních samosprávných celků, ale jen soulad jejich hospodaření se zákony.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Potvrdil to i prezident NKÚ Miroslav Kala. Přislíbil nicméně v souladu s požadavky Senátu, že jeho úřad prověří, kolika kontrolám musí samosprávy čelit, kolik to stojí a jestli systém je, nebo není efektivní.

Senátoři rovněž zamítli prováděcí zákon o rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu ve vztahu k obcím a krajům. Po neschválení ústavní novely, na kterou měl zákon navazovat, neměli jinou možnost. Stejně na tom budou i poslanci, jimž se prováděcí zákon nyní vrátí k opětovnému projednání.

Pro zamítnutí zákona hlasovalo 42 ze 60 přítomných senátorů.

Horní komora obě normy odmítla ve snaze přimět vládu k tomu, aby je v souladu se svým programovým prohlášením předložila souběžně se zákonem, který by odstranil mnohonásobné kontroly různých úřadů ve stejné věci.

Splnit tento požadavek by kabinet mohl zákonem o kontrole a řízení veřejných financí, který ministerstvo financí předložilo tento měsíc k projednání v Legislativní radě vlády.