Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo v pátek po 11.00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.

Vojenský konvoj, který má čítat přibližně 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky, se bude přes ČR přesunovat do pondělí.

Kvůli bezpečnosti a plynulosti dopravy má být konvoj vzhledem ke své velikosti rozdělen na devět částí. Mezi nimi mají být nejméně půlhodinové rozestupy.

Antény mnohých obrněnců jsou ozdobené americkými a českými vlajkami, na některých vlají prapory s nápisem druhého dragounského pluku U.S. 2nd Dragoons. Krátce po poledni přijela první část kolony do areálu dálniční policie a správy silnic v Ostrově u Stříbra, kde při zhruba půlhodinové zastávce vojáci z kanystrů dotankovali palivo.

Američtí vojáci jedou z bavorské základny ve Vilsecku. Do České republiky vstoupili oproti plánu o hodinu a půl později. 

Kolona, v níž nechybí modifikace kolového obrněného transportéru Stryker, vozy Hummer, lehká tažená houfnice a další technika, se zdržela na cestě Německem, údajně kvůli technickým potížím některých vozů.

První noc v ČR stráví v Praze v ruzyňských kasárnách, další dvě pak jedna část konvoje ve Vyškově a druhá v Přáslavicích. Součástí přesunu amerických vojáků bude i společné cvičení s českými vojáky zaměřené na střeleckou přípravu, vojenské ležení a řízení vozidel.

Loni přes Česko přejížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Nejprve zněly hlasy především jeho odpůrců, Američany ale nakonec po celé trase provázely tisíce příznivců a odpůrci byli v menšině.

Nyní se příjezd obešel bez protestů i bez hlasitého vítání. Na dálničních nadjezdech, u dálnice i v areálu v Ostrově u Stříbra ale postávali jednotlivci i skupinky lidí. Někteří lidé měli i americké vlajky.

Související