Konvoj amerických vojáků v sobotu dorazil po přenocování v Praze do kasáren ve Vyškově, kde je pozdravil premiér Bohuslav Sobotka. Konvoj projíždějící Českou republikou na cvičení do Pobaltí má asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky.

U silnice ve Vyškově na konvoj čekali rodiče s dětmi, ale také asi deset odpůrců ze strany Národní demokracie. Jeden z nich chtěl konvoj zastavit vlastním tělem. Policie ho odvezla na oddělení.

Odpůrce konvoje vstupoval do silnice a před vojáky si podle přihlížejících stahoval kalhoty a vystrkoval na ně zadek.

"Choval se, jak neměl. Neuposlechl výzev policie, aby tak nečinil, a udělal to opakovaně. Zahájili jsme proto úkony pro podezření z přečinu výtržnictví. Nikoho jsme ale zatím neobvinili. Budeme vyslýchat svědky a dotyčný bude muset podat vysvětlení," řekl na dotaz policejní mluvčí Pavel Šváb. Trestní kvalifikace se teprve bude stanovovat, dodal.

Konvoj do Česka dorazil v pátek. Noc na dnešek strávili vojáci v ruzyňských kasárnách. Od rána se přesouvali do Vyškova a menší část do Přáslavic v Olomouckém kraji. 

"V neděli mají na programu výcvik na trenažerech v centru simulačních technologií. Mohou si vyzkoušet trenažer bojových vozidel české armády, ať už je to Pandur, bojové vozidlo pěchoty, tank T72 nebo Tatra 810," uvedla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková. Cvičení se účastní i čeští vojáci.

"Na trenažerech budou nasimulovány různé způsoby terénu i klimatických podmínek. V rámci programu je naplánovaná i bohoslužba ve spolupráci českých a amerických kaplanů a pak ukázka techniky veřejnosti," řekla Nováková. Dodala, že Američané si po celý pobyt připravují vlastní stravu v polní kuchyni, kterou mají postavenou v kasárnách. V pondělí se přesunou z Moravy na vojenské cvičení do Pobaltí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Do Vyškova přijel vojáky pozdravit premiér Sobotka, který zdůraznil, že je potřeba prohloubit spolupráci spojenců.

"Je nutné si uvědomit, že se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. Máme konflikty v blízkosti Evropské unie, ať už je to zamrzlý konflikt na Ukrajině, válka v Sýrii, střety v Libyi nebo nebezpečí terorismu," řekl novinářům Sobotka. Podle něj je dobře, že Američané jedou na cvičení přes Českou republiku a že se to využije k nedělnímu společnému cvičení.

"Že projíždějí přes nás, to je symbol solidarity. Máme tady spojence, se kterými můžeme počítat. Na bezpečnostní rizika nejsme sami a je vidět, že bylo správné rozhodnutí, že se Česká republika integrovala do Evropské unie a do Severoatlantické aliance," řekl Sobotka.

Loni Českem projížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Ozvalo se mnoho kritických hlasů, nakonec ale vojáky vítaly tisíce příznivců. V pátek se příjezd vojáků obešel bez velké pozornosti veřejnosti. Na trase konvoj sledovali jednotlivci nebo menší skupinky lidí.

A podobně i v sobotu ve Vyškově přihlížela jen hrstka lidí. Pár dětí a dospělých lidí, kteří se přišli podívat, doplnila desítka odpůrců, která mávala na Američany různými transparenty, například s nápisem "I have a dream to destroy The United States" (Mám sen zničit Spojené státy).

Američtí vojáci přijeli do České republiky v pátek z bavorské základny ve Vilsecku. V pátek v Praze vojáky v areálu kasáren pozdravili ministr obrany Martin Stropnický (ANO), americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro a náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.

Stropnický prohlásil, že průjezd konvoje je významný jak politicky, tak z hlediska spolupráce armád členských zemí NATO. "V Evropě jsme si zvykli, že mír je automatismus a že je takříkajíc zadarmo. Bohužel, bezpečnostní situace se změnila," uvedl ministr.

Související